Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Ruh eşinizi aradınız, en sonunda bulduğunuz ve en büyük karar olan evlilik kararını aldınız. Ancak evlenmek sandığımız gibi hızlı olmuyor. Peki yeni evlenecek olan çiftler nikah işlemleri sırasında neler yapacak , nikah için gerekli evraklar nelerdir ve nikah için gerekli evrakları alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini hepsini bu yazımızda sizler ile paylaştık.

 

nikah başvurusu

Nikah Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Evlilik süreci hem heyecanlı hem de oldukça stresli bir iştir. Hayatlarını birleştirmek isteyen çiftler nikah başvurusu için hazırlık yapmaları gerekiyor. Çiftler evlilik öncesinde nikah başvurusu yapabilmek için bir takım evraklar ve şartlar gereklidir. Resmi nikah işlemleri için gerekli belgeler aşağıdaki yer alan listedeki gibidir :

 • Nüfus cüzdanının aslı ve Fotokopileri ( son 10 yılda değiştirilmiş ve güncellenmiş olması gereklidir.)
 • Vesikalık veya Biyometrik Fotoğraf (6 adet )
 • Sağlık Raporu (Aile Sağlığı Hekiminiz tarafından düzenlenmiş ve Akdeniz anemisi raporu dahil olmalıdır.)

Yukarıdaki istenilen belgeler standarttır. Aşağıdaki yer alan belgeler ise belediyelere göre farklılık gösterebilir.

 • İkametgah Belgesi (Çiftlerden birinin başvuruda bulunulacak ilçede ikamet etmesi gerekmektedir.)
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Evlenme Beyannamesi (İkamet adresi dışında evlenmek isteyenler için istenen belgedir. )

18 Yaşını Doldurmayanlar için Gerekli Olan Evraklar

Evlenecek kişiler 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak doldurmamış olanlar için özel belgeler gerekmektedir. Bu belgeler aşağıdaki gibidir :

 • 17 yaşında evlenmek isteyenler için ;  anne ve babanın imzalı izinleri gerekmektedir.
 • 16 yaşında evlenmek isteyenler için ;  Hakim kararı ile anne ve babanın imzalı izinleri gerekmektedir.

Yabancı Evlilikler için Gerekli Olan Evraklar

T.C Vatandaşı olmayanlar için özel evraklar gerekmektedir. Bu evraklar aşağıdaki listede yer almaktadır :

 • Kimlik veya Pasaport
 • Vize
 • Fotoğraf
 • Sağlık Raporu
 • Evlenme Ehliyet Belgesi
 • Bekarlık Belgesi
 • Doğum Belgesi

Nikah için gerekli evraklar bu şekilde. Bütün gerekli evraklar sizler için sıraladık. Bu evrakların geçerlilik süresi 6 aydır. Peki belgelerin nereden ve nasıl alacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır ?

Nikah için gerekli evraklar listesinin başında gelen nüfus kayıt örneği, e-devlet üzerinden veya  bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz. Nüfus kayıt örneğini aldıktan sonra mutlaka fotokopilerini de almanız gerekmektedir.

Nikah için Sağlık Raporu Nereden Alınır ?

Yeni evlenecek olan çiftlerin nikah için gerekli evraklarında en önemlisi olan sağlık raporu, Aile hekimliği tarafından alınmaktadır. Özel hastaneler bura raporu veremezler. Ancak sağlık raporu için istenilen testler özel hastanelerde yaptırılabilir. Bütün testler yapıldıktan sonra raporda aile hekiminin onayı gerekmektedir. Sağlık raporunda mutlaka aile hekiminin imzası bulunmalıdır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır ?

Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin en önemli evraklarından biridir. 2015 yılında yürürlüğe giren evlenme ehliyet belgesi, çiftlerin evlenmeye dair bir engel olup olmadıklarını gösteren bir belgedir. Evlenmek isteyen çiftlerin evlilik beyannamesi ve evlilik ehliyeti belgesini hazırlamaları gerekmektedir. Peki bu belge nasıl alınır ? Çiftlerin bağlı olduğu nüfus müdürlüğünden herhangi bir ücret ödemenden başvurarak alabilirler.  Belgeyi alabilmek için nüfus cüzdanınız ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Nikah için gerekli evrakların çoğu nüfus müdürlüğünden alındığı için bu belgeyi de buradan alarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Evlenme Ehliyeti Belgesi diğer belgeler gibi geçerlilik süresi 6 aydır.

Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır ?

İhtiyacınız olan bütün nikah için gerekli evrakları topladıktan sonra alabileceğiniz en son belge olan Evlenme Beyannamesi, çiftlerin ikamet adresinin dışında evlenmek istedikleri belediyeye giderek alabilecekleri bir belgedir. Başvuru sırasında belediye görevlileri uygun buldukları taktirde belgeyi düzenleyerek sizlere sunacaklardır.

Nikah İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nikah için gerekli evrakları hazırladınız ancak bu işlemler sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. Sizler için bu konuları listeledik. Evlenecek çiftlerin bu yazıya dikkat etmeleri gerekmektedir.

 • Çiftlerin yaptığı en büyük hatalardan olan nikah başvurusunu son güne bırakmak. Kesinlikle nikah başvurusu son güne bırakılmamalıdır. Yoksa beklenmedik durumlar ile karşılaşabilirsiniz ve evlenmeniz gecikebilir.
 • Sağlık raporu özenli ve dikkatli hazırlanmalıdır. Testler tam olmadan aile hekiminden onay alınamaz ve sağlık raporu alamazsınız.
 • Gelinler kızlık soyadlarını kullanmak isterlerse nikah başvurusu esnasında dilekçe yazarak bu durumu bildirmeleri gerekmektedir.
 • Evlenecek çiftler nikah salonu haricinde baş bir yerde nikah kıydırmak isterlerse, zaman ve mekan bilgilerini nikah memuruna belirleterek belirli bir ücret karşılığında nikah kıydırabilirler.
 • Boşanmış veya dul kalmış olan kadınların evlenebilmesi için 10 ay (300 gün) geçmiş olması gerekmektedir.
 • Yıldırım nikahı yapmak isteyenler nikah başvurusunu en az bir gün önce yapmaları gerekmektedir.

Yıldırım Nikahı Nedir ve Nasıl Olur ?

Eskiden medeni kanunları nedeniyle evlenmek isteyenler belgelerin kontrolü olmadan 15-20 gün bekledikten sonra evlenmeye uygun bulunurlardı. Bu süreci beklemek istemeyenler çiftler doktor raporu ve mahkeme kararı ile yıldırım nikahı kararı alarak hemen evlenebilirler. Tabi bu işlemler günümüzde olmadı için çiftler artı sadece hızlı nikahlar için böyle bir karar alarak sadece isim halinde kalmıştır. Yıldırım nikahı ve normal nikah arasında pek bir fark yoktur. Sadece nikah için gerekli evraklar hızlıca alınarak 2-3 gün içinde evlenebilirler. Bunun için bağlı olduğunuz veya evlenmek istediğiniz belediyeden nikah günü alıp hızlıca evlenebilirsiniz.

2 thoughts on “Nikah İçin Gerekli Evraklar 2020

Enes Doğan
20 Kasım, 2019 8 ay ago

Düğünüm sizin sayenizde harika oldu çok memnun kaldım

Zeynep
21 Kasım, 2019 8 ay ago

Evlilik doğru insanı bulunca güzel bu detaylar da tuzu biberi gibi

Yorum Bırak