Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Evlilik için temelde ruh halimizin değişikliği ve karşı cinse duyduğumuz heyecanımızın artışı sonucu bir yastıkta kocamaktır yani bir dalda iki kiraz gibi olmaktır, diyebiliriz. Başka bir deyişle de evlilik, iki kişinin aile olmak için kanunların öngördüğü şekilde nikahlarını gerçekleşmesi sonucu ruhen ve bedenen birbirleriyle birleşmeleridir. Peki ömür boyu sürmesi için hayaller kurduğumuz evliliğimizi nasıl mutlu bir şekilde devam ettirebiliriz? Mutlu bir evliliğin sırrı nedir?

Mutlu Evliliğin Sırları Ve Altın Kuralları Nelerdir?
Mutlu Evliliğin Sırları Ve Altın Kuralları Nelerdir?

Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir?

Evlilikte mutlu olmak için altın kurallar diyebileceğimiz kadar önemli bazı detaylar vardır. Öncelikle bir birey olarak yüksek ve ömür boyu devam eden bir enerjiye sahip olmamız ve enerjimizi evliliğimize yansıtmamız gerekir. Şimdi mutlu evliliğin temel kurallarını inceleyelim:

  1. Çift olmayı öğrenin: Öncelikle evlilikte en temel ilkelerden bir tanesinin benlikten çıkıp biz olmaktan geçtiğini devamlı olarak hatırlayın. Yapılan bencilce davranışların evliliğinizin bitmesine neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Eşinizin sizin önceliğiniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  2. Doğru iletişim kurmaya özen gösterin: İletişimin gücüne inanın. Eşinizi can kulağıyla dinleyerek onu anlamaya çalışın ve herhangi bir sorun olması halinde sevdiğinize bunu direk olarak söyleyin.Birbirinizle kırıcı, yargılayıcı, sorgulayıcı, aşağılayıcıve emir kiplerinden oluşmuş cümlelerle konuşmayın.Sorunlarınız olduğunda, sorunun tekrar etmemesi için o anki probleminizi konuşarak çözümlemeye odaklanın. Birbirinize övgü dolu sözler söyleyin ve eşinize karşı kibar olun. Başka kişilerin yanında asla tartışmaya girmeyin.Eşinizle muhabbet edin ve aranızda diyalog oluşturun. Eleştiri yaparken de eşinizin kişiliğini eleştirmekten kaçının ve pozitif bir şekilde daha yapıcı eleştirilerde bulunun. Evliliğinizin başında eşinizle kuracağınız doğru iletişim sayesinde evliliğiniz mutlu bir şekilde devam edecektir.
  3. Birbirinize güven verin: Sağlam bir evliliğin temeli eşinizle birbirinize vereceğiniz güven sayesinde oluşur ve devam eder. Eşinize karşı duyduğunuz güveni ona hissettirin. Eşinizi aldatmayacağınızı ve ona bağlı kalacağınızı,katıldığınız ortamlarda diğer kişilerle kurduğunuz iletişim ve onlara karşı davranışınızla gösterin.
  4. Sevginizde açık olun:Eşinize karşı açık sözlü olun ve ona samimi davranın. Çiftler birbirlerine duydukları hislerini sık sık söylemeliler ve evlilikte sevginin gücüne inanmalılar. Eşinize olan sevginizi sözlerle ifade edebileceğiniz gibi ona sarılarak ve dokunarak da gösterebilirsiniz. Dokunmaktan ve sarılmaktan kaçınmayın.
  5. Karşılıklı anlayışlı olmayı öğrenin:Eşinizi dinlemek, onun yaşama ve evliliğe olan bakış açını anlamaya çalışmak sizi evliliğinizde daha anlayışlı olmaya sevkedecektir. Empati kurmaya çalışın.
  6. Sabırlı olun, öfkenizi kontrol edin:Sabırlı ve her zaman sakin olmayı öğrenin. Öfkenizi kontrol edebilmenin en kolay yolu birbirinizle her konuda konuşabilmektir. Birbirinizle konuşmayı deneyin.
  7. Onu değiştirmeye çalışmayın: Karşınızdaki kişiyi değiştirmeye çalışmak yapılabilecek en büyük yanlışlardan biridir. Evliliklerde her bireyin birbirinden farklı olabileceğini kabul edin. Eşinizden de öğrenebileceğiniz bir şeyler olabileceğini unutmayın. Eşinize karşı özen gösterin, onu değiştirmek yerine kendinizde yenilikler yapmayı deneyin.
  8. Bir yastıkta kocayın: Gün içerisinde olumsuz bir şey yaşamış olsanız da birlikte yatağınıza gitmeden önce sorununuzu mutlaka çözüme ulaştırmaya çalışın. Evlilikte cinselliğin son derece önemli olduğunu unutmayın, herhangi bir cinsel sorununuz olduğunda bu sorunu çözebilmek için uzmanlardan destek ve yardım alın. En önemli konulardan biriside, eşinizle yaşadığınız sorunların ardından eşinizi cinsellikle cezalandırmayın aksine birbirinizi tatmin edebilecek düzeyde cinselliği yaşamanın yollarını bulun.

Her ne olursa olsun, sevgili olduğunuz dönemlerdeki gibi eşinizle flört etmeye devam edin. Çift olarak her zaman birbirinizin karşısına bakımlı olarak çıkın. Eşinize destek olun, onu takdir etmeyi ihmal etmeyin ve birbirinizi cesaretlendirin. Birbiriniz için özel zamanlar yaratın. Hatalarınızda birbirinizden özür dilemekten kaçınmayın ve birbirinize karşı daha ılımlı olun. Eşinize karşı sorumlu davranın, sır tutmayın ve birbirinizle her şeyi paylaşın. Birbirinize olan sevginizi ve saygınızı yitmeyin.

Tüm bunları yapıyorum fakat evliliğimde hala sorunlar var diyorsanız ve her geçen gün sorunlarınız giderek artıyorsa muhakkak bir evlilik terapistinden veya bir uzmandan yardım alın. Evliliğinize özen gösterin.

Ayrıca evlilik hazırlıkları arefesindeyseniz, evlilik rehberi sizin için altın tavsiyeler sunmakta.

One thought on “Mutlu Evliliğin Sırları Ve Altın Kuralları Nelerdir?

DirencK
03 Aralık, 2019 1 sene ago

Kesinlikle çok doğru. Birbirimize karşı anlayışlı ve sabırlı olmak en iyi temel. Öfkemizi yatıştırmak ve önümüze bakmalıyız. Ben bu makaleyi çok beğendim. 3. Kurala da bayıldım. Tamamen hayatı anlatmış.

Yorum Bırak