Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Modern gelinler için günümüzde yalnızca düğün öncesi eğlencesi olarak görülen kına yakmanın nedenini biliyor musunuz?

Geleneksel yapının yoğun yaşadığı bölgelerde kına yakma hala eski önemini korumaktadır. Büyük kentlerde ise artık ya yapılmamakta veya sadece eğlenceden ibaret bir gün olma niteliğini taşımaktadır. Şehir merkezlerinde kına geceleri asıl fonksiyonundan uzaklaşmaya başladı. Daha önceleri kızın evden ayrılışı son vedalaşması biçimindeyken günümüzde eğlenceye dönük nikahla evleniliyorsa düğünün yerini alan bir eğlence durumuna geçti.

Kına yakmak eski İslam geleneklerindendir. Geleneksel toplumlarda kınanın eşleri birbirine sevgili yapmak amacı ile yakıldığı söylenmektedir. Kına aynı zamanda koruyucu özelliği ile karşımıza çıkmaktadır. Gelin ve davetlilerin ellerine yakılarak evliliğin bir anlamda kutlanıp kutsanması sağlanmaktadır.

2 thoughts on “Kına Gecesinin Hikayesi: Kına Neden Yakılır?

Ali Yılmaz
01 Kasım, 2019 11 ay ago

Geline kına yakmak eski örf ve adettendir.anadoluda bu gelenek hala devam etmektedir.şehirlerde ise sadece eğlence haline gelmiştir.düğünden bir gün önce yapılır.geline ve damada kına yakılır.

Fulya Kara
02 Kasım, 2019 11 ay ago

En az 10 yildir bu gelenek unutulmaya yuz tuttu. Buyuk sehirlerde yok denecek kadar azaldi. Güzel gelenek ve goreneklerimizi lütfen unutmayalim.

Yorum Bırak