Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Beklenen evlilik teklifi de geldiğine göre, artık söz ve nişan kısmına geçilebilir. Çiftlerin, evlilik serüvenlerinde yaşadıkları heyecan hiç hız kesmeden devam ediyor. Çeyizde olması gerekenleri araştırırken, bu yazıya denk geldiniz ve doğru yerdesiniz. Çeyiz listesinde nelere yer vereceğiniz, hazırlığı nasıl olur, hakkında size bilgi vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz. 

Bu arada akıllardaki şu soruyada açıklık getirmekte fayda var. Nişan Bohçası Ne Zaman Verilir ? 

Nişan bohçası kimi yörelerde söz kesildikten sonra, nişandan önce verilirken, kimi yörelerde de nişan sonrasında aile ziyareti şeklinde verilir. Damat bohçası da yine nişan sonrasında düğünden önce hazırlanarak verilir.

 

Nişan Bohçası Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Eğer çiftimiz, düğün konseptlerinin gelenek ve göreneklere uygun bir şekilde hazırlanmasını istiyorsa, öncelikli olarak nişan bohçası hazırlamalıdır. Bohça hazırlığı, zor ve stresli olmasının yanı sıra oldukça keyifli bir süreç olarak da bilinir. Peki, gelin nişan bohçası nedir ve nasıl hazırlanır? Gelin bu sorunun yanıtını hep beraber öğrenelim.

Nişan bohçası, hem gelin hem de damat için hazırlanan bir eski düğün geleneğidir. Erkek tarafı gelin bohçası hazırlığı yaparken, kız tarafı da damat bohçası hazırlar ve bu bohçaların içinde birbirinden farklı hediyeler hazırlanarak taraflara teslim edilir. Nişan bohçası hazırlamak ve bohçayı karşı tarafa vermekteki amaç, ailelerin birbirine olan yakınlığını arttırmak ve aileler arası samimimi bir ortam oluşturmaktır. 

Bu konulardan da bahsettiğimize göre, damat adaylarının müstakbel eşleri için hazırladıkları nişan sandığı hakkında daha açıklayıcı bilgi verebiliriz. Şunu unutmamak gerekir ki, bohçanın içeriği, temel şeyler harici her ailenin ve her bölgenin geleneklerine göre farklılık gösterebilir. Gelin bohçası hazırlığına başlamadan önce evlilik listesi oluşturmak ve o listeye göre alışveriş yapmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Ancak tüm bunları yaparken, müstakbel eşinizin de fikrini almayı ihmal etmemelisiniz. Özellikle kıyafet, ayakkabı ve diğer hediyelik eşyaların alışverişinde damat adaylarının tek başlarına karar vermeleri oldukça zor olur. 

Şimdi, gelin bohçası hazırlığı nasıl olurgelin bohçasında nelere yer verilir bir göz atalım.

 

Gelin Bohçasında Neler Olur?

Gelin adayları için yapılacak bohça alışverişinde nelere yer verilmesini gerektiğini anlatan bir liste hazırladık. Ancak bu listekiler, her yerde alınır ve her yede, bohçadaki temel şeyler (mutlaka alınması gerek olan) olarak bilinir. Bu konu hakkında, aile büyüklerinizden kesinlikle tavsiye almalısınız. İşte gelin bohçasında olması gerek temel şeyler:

Gelin Bohçası Listesi (mutlaka çeyizde olması gerekenler)

Gelin Gecelikleri

Gelin Terliği

Gelin Makyaj Seti

Gelin Bornoz Takımı

Gelin Pijama Takımı

Gelin Fantezi İç Çamaşırları

Parfüm Seti

 

Gelin Gecelikleri

Gelin gecelikleri seçme konusunda kafanızda soru işareti oluşturacak en büyük unsuz, geceliğin uzun mu yoksa kısa mı olacağına karar vermektir. Bu konuda hızlı ve doğru karar vermek açısından müstakbel eşinize danışarak onun seçimine göre hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Gelin gecelikleri, ülkemiz genelinde daha çok beyaz renkte tercih edilmektedir ancak yine de eşinizin hangi modeli ve hangi rengi siteyeceğini kendisine danışmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca gelinliğin pamuklu olacağı, saten ya da ipek dokusunda olacağı da eşinin karar vereceği kriterler arasındadır. Ancak gelin bohçası hazırlığı için alınan iç çamaşırlar genelde seten olarak tercih edilmektedir. 

 

Gelin Terliği

Damat adaylarının, müstakbel eşleri için aldığı gelin terliği, genelde tüylü ve gösterişli terlikler olarak tercih edilir. Siz de müstakbel eşinize alacağınız gelin terliği modelini bu şekilde belirleyebilirsiniz. 

 

Gelin Makyaj Seti

Bir kadın için, gerek günlük hayatta gerekse de gelin bohçasında olmazsa olmaz olan şey makyaj setidir. Müstakbel eşinize gelin makyaj seti alırken onun tercih ettiği kozmetik markaları seçmeyi unutmayın. Eğer eşinizin kozmetik zevki hakkında bilgi sahibi değilseniz, gelin makyaj seti alışverişinizden önce eşinizden mutlaka bilgi almalısınız. 

Eğer bu konuda eşinize danışmaz, kendi fikrinize göre hareket ederseniz, onlarca kozmetik markasının binlerce ürünü arasında adeta kaybolursunuz, bizden söylemesi. 🙂

 

Gelin Bornoz Takımı

Gelin adayları, bornoz tercihlerini daha çok dantelli ve şık bornozlardan yana kullanır. Siz de eşiniz için gelin bornoz takımı alırken bu modelleri tercih edebilirsiniz. Dantelli ve şık bir bornoz takım setini eşinize danışmadan dahi alsanız, bu onun da çok hoşuna gidecektir. 

Ancak bornoz takımı alışverişine terlik ve baş havlusunu dahil etmeyebilirsiniz. Bohçaya, sadece tek bir bornoz da alabilirsiniz, kesinlikle garipsenmeyecektir. Tabiki bunun en belirleyici kriteri çeyizde olması gerekenler için ayırdığınız bütçenin ne kadar olduğudur. 

 

Gelin Pijama Takımı

Gelin pijama takımı modellerinde son yılların en büyük trendi, çok şık tasarlanan şort pijama takımlarıdır. Müstakbel eşiniz için yapacağınız bu tarzdaki pijama alışverişi, onun da büyük beğenisini toplayacaktır. Ayriyeten, şort pijama takımına uygun olarak uzun bir pijama takımı da alabilirsiniz. Ancak alacağınız gelin pijama takımının kumaş seçimini eşinizin yapması daha doğru olacaktır. Bu konuda eşinizin fikri çok önemlidir. 

 

Gelin Fantezi İç Çamaşırları

Gelin adaylarının tercihine bağlı olarak, ister tek parça veya isterseniz de jartiyerli takım olarak alınabilir. Çeyiz sandığında oması gereken gelin iç çamaşırlarını alırken, yanınızda müstakbel eşiniz de olmalıdır. Alışveriş esnasında yanınızda eşinizin de bulunacağını hesap ederekten gelin iç çamaşırı alışverişine çok fazla değinmeyeceğiz. Ama yine de bilgi vermemiz gerekirse, gelin adaylarının tercihi üzerine en çok tercih edilen iç çamaşır modeli, dantelli modellerdir. 

Hatta set halinde alınan iç çamaşır modelleri son yılların en çok satılanları arasındadır. Ancak başlık altında da belirttiğimiz gibi, gelin iç çamaşırı alışverişini tamamiyle eşinizin fikrine bırakmalısınız. 

 

Parfüm Seti

Müstakbel eşiniz için parfüm alışverişi yaparken bir adet parfüm de alabileceğiniz gibi, birkaç parfümden oluşan bir parfüm setini de tercih edebilirsiniz. Özellikle flört döneminizde eşinizin hangi marka parfümden hoşlandığını öğrendiğinizi tahmin ediyor ve yine o markadan parfüm almanızı tavsiye ediyoruz. Eşinizin sevdiği parfüm markasının setini bulursanız ve maddiyatınız onu almaya elveriyorsa kaçırmayın derim. Yine bazı konularda olduğu gibi, parfüm seçimi konusunda da müstakbel eşinize danışarak fikrini sormalısınız.

Çeyiz listesinde yer alan temel şeylerin sıralanılı bu şekilde. Tüm bunların yanında tülbent, dantelli havlular, lifler, patikler ve çoraplar da alabilir ve bütçenize göre gelin bohçasının içeriğini çeşitlendirebilirsiniz. Ayrıca, müstakbel eşiniz için alacağınız nişan elbisesi, ayakkabı ve takı setini de gelin bohçası alışverişine dahil etmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. 

 

Gelin Bohçası Süsleme

Gelin bohçası hazırlığını tamamlayan damat adaylı için, alışveriş adına tüm her ey tamam sayılır. Sadece sırada nişan bohçası süsleme işlemi vardır. Nişan bohçası süslendikten sonra, bohça geline teslim edilmek üzere götürülür. Gelin evine bohçayı nasıl götüreceğinize karar vermelisiniz. Gelin evine gidecek bohçanın sandıkta mı yoksa valizde mi olacağı çok önemlidir. Çünkü bohçanın teslim edilmesindeki en büyük etken, bohçanın şık ve gösterişli olmasıdır. 

Bohçanın götürüleceği sandık veya valizin süslemesinde saten kumaş kullanabileceğiniz gibi, ipek tül de tercih edebilirsiniz. Tabi kurdeleler ve çiçekler de görünüm ve şıklığı artıracak bir diğer süsleme şeklidir. Valizle bohça götürmek, son yıllarda en çok tercih edlinler arasındadır. Ancak bazı çiftler, eski yılların geleni olan gelin sandığı ile süsleme yapmadı halen tercih etmektedir. Bu tamamen sizin kararınıza kalmış bir şey. 

 

Gelin Sandığı Modelleri

Eski geleneklerde, erkek tarafı gelin evine giderken nişan bohçası için sandık, kız tarafı damat evine giderken nişan bohçası için bavul kullanırdı. Bu köklü adet günümüzde yok olmaya yüz tutarak, yerini; iki tarafın da birbirine valiz götürmesine bırakmış durumdadır. Ancak eski geleceği halen devam ettirip, bohça teslim etmede sandık tercih eden çiftler az da olsa vardır.

Tabi bu konuda sizin fikriniz ve zevkiniz önemlidir. Gelin sandığı modellerinde şıklık ve zarafet önemlidir ve ağaç oymalı, üzeri motifli bir nişan sandığı sizce de oldukça sık ve gösterişli durmaz mıydı? Sade görünümlü bir sandık alıp, o sandığı çeşitli süslemelerle oldukça gösterişli ve şık bir hale getirebilirsiniz. Sandık süslemesinde kullandığınız çiçeklerin, yapay çiçek olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede sandık üzerindeki çiçekler, görüntü kalitesini hiç kaybetmez ve uzun bir zaman boyunca şıklığını koruyarak gelin tarafından tam not almanızı sağlar.

Ayrıca gelin sandığını, gelin bohçasını boyutuna göre almalısınız. Yani bohça, sandığın içine rahatlıkla sığmalıdır. Hatta sandığın büyüklüğünü fazla abartmamak için gelinin makyaj malzemeleri vs. koyabileceğiniz başka bir sandık da ayarlayabilirsiniz. 

 

Gelin Valizi Modelleri

Gelin bohçasını, gelin sandığı içerisinde götürme taraftarı değilseniz, Vintage bavullar ya da bohem stili valizlere mutlaka göz atmalısınız. Nişan bohçasını valiz ile teslim eden çiftler, en çok etnik desenli valizlere ilgi göstermekte ve bu valizleri kullanmaktadır. Eğer bohçanız sade ve az eşya içeriyorsa, etnik desenli valiz, harika bir tercih olacaktır. Renkli ve modern bir tasarıma sahip valizler ve gelinlik gibi bembeyaz bavullar…  Tabii bu konudaki en önemli faktör de yine sizin ve müstakbel eşinizin kararıdır. 

 

Gelin Bavulu Süsleme

Bohça alışverişinizin bittiğini işaret eden, işin en eğlenceli kısma da sonunda geldik. Tıpkı sandık süslemesindeki gibi, valiz süslemesinde de yapay çiçekler kullanabilirsiniz. Yine çeşitli tül ve kurdeleler de çiftlerin vazgeçilmezleri arasındadır. Size tavsiyemiz, evlilik valiziniz için, alışagelmişin dışına çıkarak farklı bir süsleme yöntemi kullanmanızdır. Örneğin, bavulun kulpundan alt kısmına doğru sarkan işlemeli süsleri veya da renkli ine gülleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Son yıllarda popülerliğini oldukça arttırarak çiftlerin trendi haline gelen, gelin ve damat için uygun valizi seçerek süsleme yapmayı da tercih edebilirsiniz. Bu yöntem herkesten farklı olarak büyük beğeni toplayacaktır. 

Burda da, sizler için gelin bavulu süsleme konusunu anlattık. Erkek tarafı olarak, üzerinize düşen nişan alışverişinde maddi anlamda sıkıntılar yaşabilmeniz gayet doğaldır ve bu konuda yardım almaya ihtiyaç duyabilirsiniz. O yüzden, gelin bohçası alışverişinizde müstakbel eşinizden, annenizden veya ablanızdan (varsa) yardım almanız, her zaman en ekonomik yerleri bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Ancak siz yine de nişan alışverişlerinizin tamamını sadece müstakbel eşinizle gerçekleştirmeye özen göstermeye çalışın. Sonuçta o eşyalar sizin eşyalarınız ve kullandığınız ekonomi de eşinizle sizin ortak ekonominizdir. Bu konularda birbirinizi en iyi siz anlarsınız. Ayrıca alışveriş esnasında iki aile arasında yaşanacak sorunları da ortadan kaldırmış olursunuz ve hiçbir tatsız olay yaşanmaz.

Gelin bohçası hazırlığı nasıl olur sorusuna dair tüm her şeyi sizler için paylaştık, bilgiler verdik. Eğer aklınıza herhangi bir soru takılırsa veya kendi görüşlerinizi belirtmek isterseniz, bu yazının altına yorum yaparak düşüncelerinizi açıkça dile getirebilirsiniz. 

Gelin bohçasının nasıl hazırlanacağı hakkındaKİ bilgilerin ardından, erkek bohçası nasıl hazırlanır konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

One thought on “Gelin Bohçası Hazırlığı Nasıl Olur?

[…] Damat bohçasının nasıl hazırlanacağı hakkındaki bilgilerin ardından, gelin bohçası nasıl hazırlanır konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. […]

Yorum Bırak