Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Hayatınızı değiştirecek olan düğün gününde aylarca süren hazırlıkların getirdiği stres ve aile içi gerginliklerin en mutlu gününüzü bir kabusa çevirebileceğini unutmayın. Küçük kıvılcımların bir felakete dönüşmesini istemiyorsanız düğün psikolojisi yazımızı dikkatle okuyun!

Evlilik hazırlığı yapan her gelin adayı ya da bu safhaları tamamlamış gelinler düğün hazırlıklarının ne kadar stresli ve yorucu bir süreç olduğunu bilirler. Her şey mükemmel olsun, tüm misafirler mutlu olsun, ailem ve akrabalarım en mutlu günümde şahitlik etsin derken farkında olmadan günden güne kendinizi büyük bir baskı ve stres ile dolduruyor olabilirsiniz.

Farkında olmasanız bile düğün hazırlıkları stresinizin aynı zamanda yakın aile üyelerine de yüklendiğini unutmayın. Her ne kadar siz yeni bir hayata başlamanın sevinci ve heyecanını yaşıyor olsanız da, anneniz, babanız ya da kardeşleriniz de yıllarca beraber yaşadıkları biricik kızlarının evden ayrılışının hüznünü yaşıyor olacaklardır.

Diğer yandan da sizin geriliminiz eklenince tüm bu birikimler düğün gününüzde ufacık bir yanlış anlaşılma ile patlamaya neden olabilir ve en özel gününüzü berbat edebilir. Böyle bir duruma düşmemek için dikkat etmeniz gerekenleri sizin için sıraladık…

Düğün Psikolojisi
Düğün Psikolojisi

Ailenize Vakit Ayırın

Her ne kadar her şeyin üstünüze geldiğini ve çok bunaldığınızı düşünsenizde ailenizin de içten içe yeni hayatınızla birlikte sizden uzak kalmanın üzüntüsünü yaşadığını unutmayın. Sabahları beraber kahvaltı ederek hem hazırlıklarınız hakkında görüşlerini alabilir hem de onlara ne kadar değer verdiğinizi gösterebilirsiniz. Kardeşiniz var ise, iş çıkışı diğer aile bireylerinden ayrı olarak kardeşinizle geçireceğiniz bir kaç saat hem onun hem de sizin üzerinizdeki stresi alacaktır. Unutmayın, sizin odaklandığınız en önemli konu evlilik iken aynı çatı altında yaşadığınız diğer bireylerin başka sıkıntıları olabilecektir…

Tartışmaları Uzatmayın

Düğün öncesi pek çok çift gibi siz de müstakbel eşinizle çok küçük şeyler için dahi günlerce kavga edebilir duruma gelebilirsiniz. Merak etmeyin, bu dönemi yaşayan ne ilk gelin adayı sizsiniz ne de son olacaksınız. Bazen olayları akışına bırakmak gerektiğini unutmayın ve zor da olsa tartışmaları büyütmemek için karşı tarafa haklısın demeyi öğrenin.

Kendi aranızda yaşadığınız sorunları vaktinde sonlandırmazsanız bu sıkıntıları eve taşıyarak diğer aile bireylerine de yüklemiş olacaksınız. Günden güne artan bu gerilim, düğün gününüzde damat adayının söyleyeceği bir söz ile kardeşinizin içinde biriken öfkenin dışarı çıkmasına neden olabilir!

Düğün Psikolojisi
Düğün Psikolojisi

Düğün Psikolojisi Altında Ezilmeyin

Bugünün sizin en özel gününüz olacağını unutmayın! Her detayı kendi başınıza çözmeye çalışmak ya da tek tek herkesle ilgilenmeyi bir kenara bırak ve bu özel günde hayatınızı kolaylaştıracak arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan yardım isteyin. Bu seçimi yaparken olabildiğince sakin yapılı dostlarınızı seçmeniz işlerin daha kolay çözülmesine yardımcı olacaktır. Düğünden önceki gün uyku problemi yaşayabilirsiniz, bunu için düğün günü sabahı bir duş ve güzel bir kahvaltı ile güne başlayarak kendinizi daha formda ve sakin hissedebilirsiniz!

Yorum Bırak