Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

için gerekli evraklar nelerdir? Resmi nikah işlemleri nasıl yapılır? Nikah işlemleri kaç gün sürer? Gibi sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz. Tüm ayrıntılarına tek tek değineceğimiz evlenme dosyalarında bulunacak belgeler adlı yazımızın, sizlere nikah işlemleriniz için kolaylık sağlaması dileğiyle…

teklifi ile başlayıp, devamında kız isteme, söz ve nişan derken son olarak aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Simdi sıra, işi resmiyete dökmeye geldi, hayatınızın en güzel evetini demeye hazır mısınız? 🙂

Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öncelikle şu bilgiyi verelim: Evlilik için yapacağınız resmi işlemler ve belgeler, hiçbir şekilde gözünüzü korkutmasın ve rahat olun. Çünkü teknoloji, nikah işlemlerinde de işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştırmak için var. Önceden sizden beyan edilmesi gereken birçok resmi belgeyi gerekli kurumlara götürmeniz gerekiyordu ki bu da oldukça zahmetli ve yorucu bir süreçti. Ancak günümüzde çoğu belediyenin e-devlet sistemi olması sayesinde sizden beyan edilmesi istenen belgelerin çoğunu online sistemde otomatik olarak doldurabilirsiniz. Evlenecek çiftlerden evlenme dosyalarında bulunacak belgeler genellike; evlenme beyannamesi, kimlik belgesi, fotoğraf ve sağlık raporudur.

Ancak resmi nikah işlemleri için herhangi bir e-devlet sistem entegresi bulunmayan belediyeler evlenecek olan çiftlerden daha detaylı belgeler isteyebiliyor. Belediyelerin istediği nikah işlemleri için gerekli belgeler:

 

Evlenme Beyannamesi: Evlilik başvurusu yaptığınız belediyenin talep ve isteği doğrultusunda, iki veya dört kopya halinde düzenlenen evlilik beyannamesi formu doldurulmalıdır. Evlilik beyannamesindeki tüm bilgilerin doğru, eksiksiz ve okunaklı olması gerekmektedir. “Evlilik beyannamesi nereden alınır?” Diye soracak olursanız; Bu belge için öncelikle evlilik dairesine müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Ardından yetkili kişiler tarafından düzenlenen belge, evlendirme memurları tarafından onaylanmaktadır. Ardından da evlilik beyannamesini yine evlilik dairesinden alabilirsiniz. 

 

Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi: Belediyelerin çiftlerinden istediği nüfus cüzdanı en geç 10 yıl içerisinde değiştirilmiş olmalı ve fotoğraf, okunaklı T.C. kimlik numarası yeni nüfus cüzdanında mutlaka yer almalıdır. Ancak kişilerin sürücü belgeleri, hiçbir zaman kimlik belgesi yerine geçmemektedir. 

 

Vesikalık Fotoğraf: Nikah için gerekli olan vesikalık fotoğrafların nasıl olacağı hakında bilgi sahibi olmak istiyorsan; Öncelikle fotoğraflar renkli olmalıdır. Fotoğrafı, ön cepheden ve sivil giysiler giyinmiş haldeyken çekinmelisiniz. Fotoğrafınızın son altı ay içinde çekilmiş olmasına ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Kadınlar ise alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla vesikalık fotoğraflarını çektirebilir. Baş örtüsü, vesikalık fotoğraf çekiminde hiçbir soruna yol açmaz. Ancak söylediğimiz gibi, baş örtüsü de takılsa, alın, çene ve yüz net bir şekilde görünür olmalıdır.  

 

İkamethag Belgesi: Evlenme dosyalarında bulunacak belgeler arasında olan ikametgah belgesini, bölgenizdeki muhtarlıktan, nüfus müdürlüğünden ya da e-devlet sisteminden temin edebilirsin.

 

Nüfus Kayıt Örneği/Evlenme Ehliyet Belgesi: Çiftler, evlenme dosyalarında mutlaka evlenme ehliyet belgesi veya da nüfus kayıt örneklerini bulundurmak zorundadır. Ancak tüm işlemler sadece T.C. kimlik kartı veya nüfus cüzdanıyla yapılmamaktadır. Evlenecek çiftlerin, evlenmelerinde herhangi bir maruzat olup olmadığını gösteren evlenme ehliyet belgesi, nüfus müdürlükleri tarafından düzenlenmektedir. Aynı zamanda nüfus kayıt örneği de, aile kütük kayıtlarına dayanılarak düzenlendiği taktirde, kişilerin evlenmesine engel bir durum olmadığını belirttiği taktirde evlenme ehliyet belgesi yerine geçebilmektedir. Ancak bazı belediyeler, nüfus kayıt örneğini geçerli kabul etmemektedir. Bu yüzden, evlilik başvurusu yapacağınız belediyenin hangi belgeleri istediğini öğrenmeniz gerekmektedir. 

 

Nikah Sağlık Raporu: Evlenme dosyalarında bulunacak belgelerden biri de evlilik sağlık raporudur. Evlenecek olan çiftlere evlilik muayenesi yapılarak evlenmeye engel olabilecek herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilir. Yapılan tetkikler sonucunda çiftlere, evlilik sağlık raporu verilir. Bu sağlık testlerinde, eşlerin kan grupları tespit edilerek cinsel yolla bulaşabilecek herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer doktor, eşlerde bu konuda bir risk durumu belirlerse, akciğer filmi çektirilmesi gerekmektedir. Evlilik öncesi yapılan bir diğer test ise, Akdeniz anemisi testidir. Sğlık raporlarınızda, Akdeniz anemisi test sonuçlarında da yer verilir ve bu sonuçlar değerlendirmeye alınır. Hatta bazı belediyeler, çiftlerden sağlık raporu istemekle kalmayıp, Akdeniz anemisi için kan alındı belgesi de isteyebiliyor. Elli yaş üzerinde evlenecek kadınlardan ve erkeklerden ise Akdeniz anemisi testi istenmemektedir. 

Evlilik sağlık raporu hakkında çiftlerin en merak ettiği soruların başında ise, “Evlilik için sağlık raporu nereden alınır?” sorusu yer alıyor. Sağlık raporunu, bağlı olduğunuz aile hekiminizden ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Ancak size yapılan sağlık tetkiklerinden sonra, olumlu sonuç çıkarsa sağlık raporu alabilirsiniz. Ancak evlilik sağlık raporunu özel hastanelerden almanız halinde, kesinlikle geçerli olmayacağını bilmelisiniz. Sağlık testini dilediğiniz yerde yaptırmanızda hiçbir sakında yoktur ama, raporunuzda mutlaka aile hekiminizin kaşe ve imzası olmalıdır.

Aile hekiminizden aldığınız sağlık raporuna hiçbir ücret ödemediğinizi de tekrar hatırlatmış olalım. Ancak evlilik için sağlık testlerinizi özel hastanelerde veya da devlet hastanelerinde yaptırdığınızda, yapılan testlerin ücretli olduğunu da bilmeli ve kendinizi ona göre hazırlamalısınız. Ödediğiniz ücret, her hastane için farklı rakamlarda olabilir. Rapor için gerekli sağlık testleriniz aile hekiminizin nezaretinde yapıldığında herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Sağlık raporu hakkında en önemli bilgilerden birini de verelim; Evlilik sağlık raporunuzun geçerlilik süresi en fazla 6 aydır. 6 ayı geçen sağlık raporları geçerliliğini yitirir, bu durumda evlilik için sağlık raporu alma işlemini en başından yapmanız gerekmektedir. 

Tüm bunların yanında, yaşadığınız yerden farklı bir bölgeden evlenme, yabancı uyruklu birisiyle evlenme ya da küçük yaşta evlenmek gibi özel durumlarda, “özel durum belgesi” adı verilen evrakı da dosyanıza dahil etmeniz gerekmektedir. 

 

İkamet Edilen Yerin Dışında Evlenmek

Eşinizin veya sizin ikamet ettiği ilçe evlendirme memurluğuna, müftülüğe veya da köy muhtarlığınıza nikah başvurusu yapabilirsiniz. Eğer çiftlerden biri, kayıtlı olduğu ilçe dışında bir yerde evleniyorsa, evlilik için evlenme izin belgesi almalıdır. Evlenme izin belgesini, sizin veya eşinizin ikamet ettiği ilçeye bağlı olan belediyeden rahatlıkla alabilirsiniz. 

 

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Bir Türk vatandaşı, yabancı uyruklu biriyle evlilik başvurusunu bağlı bulunduğu ilçenin evlendirme dairesine yapabilir. Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı ya da farklı uyruklu yabancı iki kişi, yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir. Peki yabancı uyruklu bir kişi ile evlenmek için gerekli belgeler nelerdir dersen şöyle sıralayabiliriz:

Eğer bir Türk vatandaşı, yabancı uyruklu bir vatandaşla evlilik kararı aldıysa, nüfusunun kayıtlı olduğu ilçedeki evlendirme dairesine giderek evlilik başvurusu yapması gerekir. Bir Türk – bir yabancı veya bir yabancı ile başka bir yabancının Türkiye sınırları içerinde evlenmesi, Türk evlendirme memurları önünde olabilir. Eğer bir Türk ile bir yabancı vatandaş evleniyorsa, evlilik, belediye evlendirme memurları ile nüfus müdürleri tarafından resmiyet kazanır. Ancak yabancı uyruklu bir vatandaşla evlenmek için bazı belgelerin hazırlanması gerekmektedir. İşte yabancı uyruklu birisi ile evlenmek için gerekli olan belgeler: 

 

Evlenme Ehliyet Belgesi: Türkiye sınırları içerisinde gerçekleşen yabancılar arası evliliklerde, kişinin adı, soyadı, anne-baba adı ve toyu tarihleri, medeni hali ve evlenmesine hiçbir engel olmadığını kanıtlayan remi ve onaylanmış belge, yani evlenme ehliyet belgesi devletin yerel temsilcileri tarafından istenmektedir. 

 

Doğum Belgesi: Evlilik ehliyet belgesinde kişinin anne-baba ismi, doğum yeri, doğum tarihi gibi bilgiler yer almıyorsa, ilgili kurumlara, kişinin doğum belgesi verilmelidir. 

 

Pasaportun Noter Tasdikli Tercümesi: İki yabanıcının, Türkiye’de gerçekleştirecekleri evlilikte, Türkçe’ye tercüme edilen noter tasdikli pasaportları evlilik dosyalarında bulundurmaları gerekmektedir.

 

Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanma

Kanun gereği, evlenecek olan gelin adayları, kendilerince özel bir talep veya özel bir beyan arz etmedikçe evlilikten sonra eşlerinin soyadını alırlar. Ancak gelinler, halk arasında “kızlık soyadı” olan evlilikten önceki soyadlarını evlendikten sonra da kullanabilirler. Bunun için evlilik işlemleri sırasında evlendirme memurlarına yazılı kağıt ile başvurmaları gerekiyor. Böylelikle kadın, eşlerinin soyadını yine alırlar ancak kimlikte önce kendi soyadı, sonra da eşinin soyadı yer alır. Ayrıca kendi soy adını evlilikten sonra da kullanmak isteyen kadınlara “soyadı dilekçesi” verilmektedir, bu dilekçenin eksiksiz ve düzgün bir şekilde doldurulması gerekiyor. 

Ayrıca kadınlar, kızlık soyadlarını kullanmak için evlilikten sonra da başvuru yapabilirler. Bu konudaki isteğinizi, evlilikten sonra yeni kimlik çıkartırken gerekli dilekçeyi doldurarak beyan edebilirsiniz. 

Ancak evlendikten sonra eşinin soyadını hiçbir şekilde kullanmak istemiyorsanız, bunun için yapmanız gereken şeyi biraz garipseyebilirsiniz. Evlilik sonrası böyle bir müracatta bulunacaksanız, aile mahkemenize giderek dava açmanız gerekmektedir. 

 

Mal Ayrılığı Rejimi

Evlenecek çiftlerin aklındaki bir diğer soru da, olası bir boşanma durumunda eşler arası mal paylaşımı ne şekilde olacak sorusudur, kanundaki adı ise “yasal mal ayrılığı rejimi” uygulamasıdır. Mal ayrılığı rejimi; evlendikten sonra edinilmiş maddi değerlerin, boşanma durumunda eşler arasında paylaştırılması uygulamasıdır.  

Halk arasındaki adı evlilik sözleşmesi olan “mal ayrılığı rejimi” ya da diğer adıyla “mal ayrılığı sözleşmesi” çiftlerin isteğine göre, evlilikten önce veya sonra imzalanır. Ancak bu sözleşmeyi evlilikten önce imzalamak isteyen çiftler, ne tür bir mal rejimini seçtiklerini evlenme başvurusu sırasında yazılı olarak belirtmelidir. Gelin ve damadın mal rejimi sözleşmesi, düzenlenmesi gerekiyorsa noter tarafından düzenlenir ve onaylanır, düzenlenmesi gerekmiyorsa noter tarafından direkt olarak onaylanır. Noterden alacağınız bu belgeyi evlenme dosyalarında bulunacak belgeler arasına koymalısınız.

 

Kaç Yaşında Resmi Nikah Yapılır?

Ülkemizde evlilik yaşı en az 18’dir. Yani yasalar gereği, bir kişinin kendi rızasıyla evlilik başvurusu yapması için 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 

18 yaşını dolduramayan bireyler, kanun hükmünde evlenemez olarak gözüküyor ancak 17 yaşını dolduran bireyler, ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebilmektedir.

Ancak 16 yaşını doldurmuş bireylerin evlendirilmesi için mahkeme kararı gerekiyor. Bazı durumlarda mahkeme, ebeveyn veya yasal vasiye kendi rızalarının olup olmadını sormaktadır. Ancak biz, hem tüm yasal yollara uygun olması, hem de psikolojik sağlık açısından evlenecek olan kişilerin en az 18 yaşını doldurmuş olmalarından yanayız. (Şahsi Fikrimiz)

 

Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Nikah İşlemleri

Evlenme dosyalarında bulunacak belgeler bu şekilde. Peki bu belgelerle, nikah işlemi nasıl yapılır? Nikah tarihi nasıl alınır? Nikah başvurusu nereye yapılır? İşte tüm bu soruların cevapları:

Nikah İçin Nereye Başvurulur?

Çiftler, kendilerine uygun nikah günün almak için, gelin veya damadın ikamet ettiği belediyeye bağlı evlendirme dairesine başvuru yapıyorlar. Nikah başvurusu yapılan yer, çiftlerin ikisinin de ikamet ettiği yer değilse, bu durumda evlilik izni belgesi alınması gerekmektedir. 

2018 yılında çıkan yasaya göre, ilçe müftülüklerine de nikah başvurusu yapılabilmektedir. Çiftler, nikahlarının müftülük tarafından kıyılmasını isterse, evlilik dosyalarında bulunacak belgeleri tamamladıktan sonra, eşlerden birinin ikamet ettiği ilçeye bağlı olan müftülüğe başvuru yapılabilir.

Köyde yaşaya çiftler, evlilik başvurusu köy muhtarlığına yaparlar. Köy muhtarı, evlenecek olan çiftlerin nüfus cüzdanlarını ve fotoğraflarını teslim aldıktan sonra sağlık raporu için ilçe hükumet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüne gerekli olan evrakları hazırlayarak teslim etmektedir. Evlenen çiftler, muhtarın hazırladığı evraklarla sağlık müdürlüğü ve sağlık ocağına giderek gerekli işlemi yaptırabilirler. Ardından bu iki kurum tarafından verilen belgeler, nikahı kıyacak olan köy muhtarına teslim edilmektedir. Ardından nikah kıyım ve belgeleri onaylama işlemini köy muhtarı yapmaktadır. 

 

Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Evlenme dosyalarında bulunacak belgeleri tamamladıktan sonra en geç 6 ay içinde evlilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak şunu da unutmamak gerek; evlilik merkezine gitmeden önce, online nikah işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Örneğin nikah işlemleri için ödeyeceğiniz ücret, nikah dairesine göre değişiklik göstermektedir. Nikahınızı İstanbul’da kıydınızı varsayarsak, hafta içinde gerçekleşen nikah işlemlerinde 200-300 TL, hafta sonu ve diğer tatil günlerinde gerçekleşen nikah işlemlerinde 400-600 TL gibi bir ücret ödüyorsunuz. Bu ücretlerin ödenme sebebi daha çok; hizmet bedeli, dosya ve evlilik cüzdanı maliyeti gibi masraflara kaynak oluşturmak içindir. Nikah için ödeyeceğiniz net ücreti, ikametinizin bulunduğu belediyenin internet sitesinden öğrenebilirsiniz veya belediyeyi telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz. 

 

İddet Süresi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti evlilik yasasına göre, kadın vatandaşların, evlenip boşanma durumunda, boşanmaları kesinleşmişse ve kadın bir başkası ile yeni bir evliliğe adım atmak istiyorsa, eski eşinden boşandığı tarih üzerinden en az 300 günlük bir sürenin geçmiş olması gerekmektedir. Kanunen 300 günlük süre geçmiş olmasınadaki amaç, kadının olası bir hamilelik durumunda evleneceği kişi ile sorun yaşamaması içindir. Ancak boşandıktan sonra aile mahkemesi tarafında açılacak iddet davası ile 300 günlük süre kararını ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Evlenme dosyalarında bulunacak belgelerin yaklaşık olarak 2 – 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.

 

Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Yıldırım nikahı halk arasında, gerekli evraklar teslim edilir edilmez kıyılan nikah olarak bilinir, ancak bu yanlıştır. Özellikle eski zamanlar, nikah işlemlerinin resmiyete kavuşması oldukça zaman alırdı. Bu nedenle; evlenme dosyalarında bulunacak belgeler uzun süre bürolarda kalırdı. Bundan dolayı da, resmi nikah günü sürekli olarak ertelenirdi. Bu sebepten dolayı, şikayatte bulunan çiftler mahkeme kararı ile resmi nikah kıydırırdı. Çiftlerin şikayetleri sonrası hızlı bir şekilde nikah kıyması, zamanla yıldırım nikahı adını almıştır. Ancak günümüzdeki nikah işlemleri hızlı bir şekilde resmiyete kavuştuğu için yıldırım nikahına gerek kalmamaktadır. 

Evlilik dairelerinden nikah günü alan çiftler, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediklerini bildirdiklerinde başvurularının 24 saat sonrasına nikah tarihi alabilirler.

 

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır? Dini Nikah Nasıl Kıyılır?

Yeni evlenecek çiftlerin gündeminde imam nikahı da vardır. Evlenecek olan çiftler, resmi nikah için nasıl gün alıp öncesinde de imam nikahı kıydırmaktadır. Bu durumda çiftler, imam nikahı nasıl kıyılır sorusuna cevap aramaya başlarlar. Biz bu soruyu sizin için araştırdık, işte cevabı:

Öncelikle evlenecek olan çiftlerin, evliliklerinde hiçbir dini ve resmi sorun bulunmaması gerekmektedir. İmam nikahının kıyılması için, iki tane şahit olmalıdır. Kadının boşanma durumunda zorluk yaşamaması için, kadına mehir adında maddi imkan verilir. Ancak mehir, başlık parası yerine geçmez ve gelinin babasına verilmez. 

Nikahı kıyacak hoca, şahitlerin adını ve şahitlerin babalarının adlarını öğrenir. İmam nikahını kıyacak hoca, gelin adayına şu soruları sorar; Örnek veriyoruz, “Ahmet kızı Elif, şahitlerin huzurunda, 4 çift bilezik mehir ile Allah’ın izni peygamberin sünnetiyle Rıza’nın oğlu Hamza’yı eş olarak kabul ediyor musun? Kadının bu soruya, “ettim” olarak cevap verir.

Daha sonra hoca damat adayına yönelir. Hoca erkeğe şu soruyu sorar; Örnek veriyoruz, “Rıza oğlu Hamza, Ahmet kızı Elif’i eş olarak aldın mı? Damat adayı bu soruya “aldım” olarak cevap verir. Böylece dini nikah yani imam nikahı tamamlanmış olur. Sonrasında nikahı kıyan hoca, evlenecek olan çift için dua eder ve imam nikahı kıyılmış olur.

Evlilik işlemleri ve evlilik dosyasında bulunacak belgeler bu şekildeydi. Evlilik başvurusuyla ilgili merak ettiğiniz başka sorular varsa, yorum kısmına yazabilirsiniz. 

Ayrıca çeyiz listesi ve fiyatları adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

12 thoughts on “Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Duygu Arslan
13 Kasım, 2019 1 sene ago

Düğüne hazırlık yapacak olan çiftlerin kesinlikle göz gezdirmesi gereken bir makale. Üstelik her şey en ince ayrıntısına kadar anlatılmış. Bu bilgilendirici yazı için teşekkür ediyorum.

Mertcan Karaçalı
19 Kasım, 2019 1 sene ago

Teşekkür ederim düğüne hazırlık yapıyorduk bu konudan faydalandik

Rüya
23 Kasım, 2019 1 sene ago

Çok faydalı bir yazı olmuş düğün hazırlıkları yapan insanlar için. Ben de düğün hazırlığı yapmaktayım ve çok yararlı bir yazı oldu bu benim için.

Hüseyin Coşkun
23 Kasım, 2019 1 sene ago

Yakında düğünümüz var bu bilgi platformu dan bilgi almak çok güzel hiç bilmediğimiz konuslar var sayenizde bilgi sahibi oldum teşekkürler hocam

ilayda
24 Kasım, 2019 1 sene ago

Gerçekten çok ayrıntılı ve güzel bir şekilde anlatılmış tır hazirlayanların eline sağlık sizin sayenizde bir çok püf nokta öğrendim.

emre
24 Kasım, 2019 1 sene ago

Düğün için hangi evrakları hazırlayacağımı bilmyordum bu konuda beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu site hergün gittikçe fayda sağlıyor çok teşekkürler.

İlvan
30 Kasım, 2019 1 sene ago

çok bilgilendirici düğün hazırlıkları için bulunmaz bilgileri içermektedir

Batuhan
01 Aralık, 2019 1 sene ago

Ben Ankarada da oturuyorum ve nişanlım izmir de oturuyor ben izmire gidip orda nikah yapmak istiyorum ve yapmak için ne lazım yani ne evrak lazım

Ferhat dursun
01 Aralık, 2019 1 sene ago

Bu yazı çok fayda sağladı geçtiğimiz ay evlendim bazı bilgilere sahip değildim nette dolaşırken bu yazıyı gördüm nikah işlemlerinde bilgim oldu yazanların eline sağlık.

Eyyüp
01 Aralık, 2019 1 sene ago

Dügündeki organizasyon ve personelin giyimi ve güler yüzlü olması herşeyi gayet başarılı bir şekilde olmuştu ve menüde gayet iyi ve taze ve sıcak tı yemekler bundan dolayı çok teşekkür ediyorum

Eyyüp
01 Aralık, 2019 1 sene ago

Bu kadar detaylı ve iyi anlatım olması bize Bi çok yerde yardımcı oldu ve bundan dolayı işlerimizi eksiksiz yaptık eksik yerleri buradan okuyarak giderdik çok teşekkür ederim

Emre KESİM
04 Aralık, 2019 1 sene ago

Evlilik öncesi bütün bilgiler en ince ayrıntısına kadar anlatılmış, ben 3 sene önce evlendim gerçekten her işlemi 1 günde halledebilirsiniz aracınız olmasa bile, önemli olan bu işe başlamak niyet etmek.

Yorum Bırak