Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Evleniyoruz! Ama nerede?

Kuş cıvıltıları, hafif bir esintiyle burnumuza çalınan çiçeklerin kokuları, yemyeşil bir alan veya karşımızda gözlerimizi maviye boyayan deniz, uzaklarda ışıklar… Birçoğumuzun düğününü hayal ederken gözlerinin önünden geçenler, diledikleri bunlar. Bazılarımız bu hayalleri gerçekleştirebilirken, bazılarımız şartlara bağlı olarak bu güzel kareleri zihninin bir köşesinde bırakıyor. Düğünümüzü planlarken aslında bilmemiz gereken ilk kural, her şeyin asla tam olarak aklımızda kurduğumuz gibi olmayabileceği. İşte, hazırlıklı olmamız gereken ilk gerçek bu.

Şimdi gerçekçi davranıyoruz ve düğünümüzü adım adım planlamaya başlıyoruz. Her ne kadar düğün planlanırken birçok gelin adayı ilk olarak gelinlik modellerine bakmaya hevesli olsalar da, düğünümüzün gerçekleşeceği mekanın seçimi ve seçilen mekanın ayarlanması ilk aşamada yer almalı.

Düğün planı, düğün mekanı seçimi
Düğün planı, düğün mekanı seçimi

 

Sivri topuklar sizi yavaşlatabilir!

Bütçemizi şekillendirecek olan da bu ilk seçim. Geriye kalan tüm ayrıntılar mekanla birebir bağlantılı olacak. Verilecek yemek, gelinliğin ve ayakkabının modeli, eğlencenin saati, her şey mekana bağlı. Elbette zevkiniz doğrultusunda ne tip bir gelinlik ve damatlık giyeceğinizi kafanızda şekillendirmiş oluyorsunuz; ancak kır düğünü yapıyorsanız gelinliğinizin uzun kuyruğu gece boyunca ayak bağı olabilir! Sivri topuklu ayakkabılarınız toprağa batıp sizi her defasında durduğunuz yere hapsedebilir. Düğününüzü doğayla mücadeleye çevirmemek için mekan seçimine göre kıyafet seçimi yapmalısınız.

 

Önce yaşlılar ve çocuklar!

Mekanınız açık hava olacaksa ve gelinlik ve damatlığı bu ortama uygun olarak seçmişseniz, şimdi sıra düğünün asıl gerçeğine geldi. Düğün gecesi, her ne kadar sizin parladığınız geceyse de, mekanı konukları da düşünerek seçmelisiniz. Kapalı ve dar bir mekanda, fazla katılımlı bir düğün organize etmişseniz, pistte ve her yerde koşturacak küçük çocukların gelinliğinize olan yakınlığı mutlaka dikkatinizi çekecektir  Yaşlı akraba ve dostlarınız ise manzarası harika olduğu için seçtiğiniz asansörsüz binanın 10. katına çıkarken biraz zorlanabilirler, onları da düşünmeyi unutmayın. Elbette mekanın otoparkı da, davetlilerin arabalarını rahatça park edip sorun yaşamadan geceye başlayabilmeleri için önemli.

Tercihiniz kapalı bir mekansa hem kendiniz hem konuklarınız için iyi bir havalandırma şart. Unutmayın, nefes alamazken, dans da edemezsiniz

Düğün mekanının girişi, mekanın kendisi kadar önemli. Eski, yırtık pırtık perdeler veya tuvalet kokusu eşliğinde salona girilmesini elbette istemezsiniz.

Hesap-kitap vakti

Size ve konuklarınıza hitap edecek yeri seçtiniz; şimdi organizasyonun diğer detaylarına geldi. Düğün salonu fiyatları kimi zaman bütçeyi zorlayabiliyor. Hal böyle olunca hesaplı düğün önerileri kaçınılmaz bir ihtiyaç oluyor. Düşündüğünüz mekan eğer kapalı bir salonsa, çoğunlukla fiks paketleri size sunacaklardır. Yemekli veya sadece kokteylden oluşacak bir düğün için yemek tercihleri ve kişi başına ödenecek olan ücret önceden belirlidir. Başka bir düğün günü gidip ortamı gözlemleyebilir, hatta yemeklerden tadabilirsiniz. Mümkünse bunu yapın. Son kararınızı bu doğrultuda verin ve bunu düğünden 5-6 ay önce yapmış olun!

Felakete karşı dikkat!

İster açık alan, ister kapalı mekan seçmiş olun; aksiliklerin çıkma ihtimali hala var. Örneğin teknede olmasını planladığınız düğününüzde hava aniden bozabilir, yükselen dalgalar keyfinizi bir miktar kaçırabilir. Davetlilerinizle birlikte ıssız adaya düşmüş gibi olmamak için, yiyecek-içecek stoğunuzun yeterli olduğundan emin olun. Ağustos’ta kar yağmaz belki ama, kır düğününüzde yağmur yağabilir. Mekanın kapalı alan veya su geçirmez tente gibi çözümlerinin olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Düğün Mekan Seçimi Dikkat Edilecekler
Düğün Mekan Seçimi Dikkat Edilecekler

Saat sınırlamasına dikkat!

Kapalı mekanda ise başka ihtimaller söz konusu. Önceden görüp, koltukları, masa düzeni ve ışıklandırmasıyla beğenerek seçtiğiniz mekanda müzik tadınızı kaçırabilir. Bu konuda bir son dakika sürprizi olmaması için önleminizi alın. Eğer müzik listenizi kendiniz hazırladıysanız, sonradan DJ’in kendi bayıldığı eserlerle bir felakete yol açmayacağından emin olun  Müzik konusunda herkesi memnun etmek mümkün olmasa da çoğunluğa hitap edecek bir tercih yapın.

Mekanda önceden belirlenmiş olan saati geçirip aniden balkabağına dönüşmemek için saat sınırlamasına ve eğlencenin ne zaman biteceğine dikkat edin. Aniden ışıklar yandığında kendi düğününüzü apar topar terk etmek zorunda kalmayın

Mutlu son

Tüm hazırlıkların sonunda her ne olursa olsun, takıntılı davranmayın. O gün yaşanacak her şey, bu özel gününüzün yegane ve değişmez anıları olacak. Düğününüzün keyfini çıkarmaya bakın!

Hepinize keyifli bir düğün günü dileğimizle…

Yorum Bırak