Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Hesaplı Düğün İçin Yapılacaklar

Düğün hazırlıkları peşinde koşan yüzlerce gelin ve damat adayı gibi siz de bütçeyi aşmadan harika bir düğün yapmak istiyorsanız, hem tüm sevdiklerim gelsin hem de düğün mekanı parasını nasıl ödeyeceğiz diyorsanız tavsiyelerimiz size göre!

Bütçenizi Oluşturun

Evlilik kararınızın ardından düğün, evlilik işlemleri, ev kurma, balayı gibi ana maddeleri alt alta yazarak her birinin yanına ayırabileceğiniz gerçekçi bütçeyi yazın. İlk başta belirleyeceğiniz bu rota ile firmalarla yapacağınız görüşmelerde neye ne kadar para ayırabileceğinizi kestirmiş olursunuz. Bütçenizi oluştururken gerçekçi olmanız ve ödeyebileceğiniz rakamları hesaba katmanız evliliğinizin ilk yıllarında sizi büyük borçlar altına girmekten uzak tutacaktır.

İndirim Fırsatlarını Yakalayın

Ev kurarken bütçenizi zorlayacak ürünlerden olan beyaz eşyalar için arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Beyaz eşya üreticisi firmalardan birinde çalışan bir arkadaşınız var ise bazı firmaların çalışanlarına özel yıllık limitli ürünler satışa sunduğunu unutmayın. Bu sayede beyaz eşyalarınızı piyasanın yarı fiyatına temin edebilirsiniz.

Davetiye Demek Para Demek

Davetiye tasarımınızı ne kadar sade seçerseniz o kadar uygun fiyata alacaksınız demektir. Bütçeyi kısmak için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise davetiyenizi tarayarak yakın akraba ve arkadaşlarınıza basılı davetiye göndermek yerine internetten faydalanıp göndermek olacaktır. Böylelikle davetiye masrafınızı yarı yarıya varan oranlarda azaltmış olursunuz.

Hesaplı Düğünler, Düğün Maliyetini Düşürmek İçin İpuçları
Hesaplı Düğünler, Düğün Maliyetini Düşürmek İçin İpuçları

Tek Tek Değil Toplu Alın

Evinizle ilgili alış verişlerinizde mutfak eşyaları ya da yatak odası takımları, havlular gibi ürünleri tek tek ayrı günlerde almak yerine toplu olarak almanız indirim yaptırmanızı kolaylaştıracaktır.

Düğün Mekanı Masraflarını Paylaşın

O gün sizin en özel gününüz ve tüm sevdiklerinizi bir arada görmek isteyeceksiniz. Maddi imkanlar yüzünden hangi arkadaşımı düğünüme çağırmasam yerine arkadaşlarınızdan bir gecelik eğlenceye gelir gibi sabit bir rakama düğün masraflarını paylaşmalarını önerebilirsiniz. Bu özel günde hep beraber olmak istediğinizi ancak mali durumunuzun bunu kaldıramayacağını ifade edip, kişi başı belirli bir ücret karşılığında düğünümde sizinde olmanızı istiyorum derseniz gerçek arkadaşlarınız bu durumu zaten anlayışla karşılayacak ve bu özel günde sizi yalnız bırakmayacaklardır.

Düğün Mekanı Seçimi

Elbette her gelin damat adayı gibi sizlerde en güzel yerlerde düğün yapmayı hayal ediyor olabilirsiniz. Ancak düğünden sonra yeni bir hayatın sizi beklediğini de göz önünde bulundurarak tüm paranızı hatta cebinizde olmayan miktarları dahi düğün mekanına vermeye çalışmayın. Bütçenize uygun, tüm misafirlerin rahatlıkla gelebileceği bir konumda düğününüzü yapmanız daha uygun olacaktır.

Hesaplı Düğünler, Düğün Maliyetini Düşürmek İçin İpuçları
Hesaplı Düğünler, Düğün Maliyetini Düşürmek İçin İpuçları

Menüyü Abartmayın

Düğün yemeğinde aşırıya kaçmadan herkesin yiyebileceği kadar yemek menüsü oluşturmaya bakın. Bir çok düğünde konuklar yemeğin tamamını bitirmeden ya servisler değişmekte ya da yemeklerin fazlalığından kalan yemekler olmaktadır. Hem israfı önlemek hem de bütçenizi yenmeyecek yemeklere ayırmak yerine daha makul menüler üzerinde yoğunlaşmalısınız. Özellikle yaz aylarında evlenecek çiftlere tavsiyemiz ağır yemekler yerine daha hafif ve az miktarda porsiyonları tercih etmeniz yönündedir.

Düğün Müziği Arkadaşlardan

Düğünün eğlencesini oluşturan müzikler konusunda DJ ya da canlı müzik için bütçeniz yok ise düğününüze gelecek arkadaşlarınızdan sevdikleri şarkılardan oluşan bir kaç parçalık listeler hazırlamalarını rica edebilirsiniz. Böylelikle hem herkes dilediğince oynayacak hem de size yardımcı olmanın mutluluğunu yaşayacaklardır.

Küçük Ev Aletleri

Evlendikten sonra akrabalarınız, eşiniz dostunuz yeni ev ziyaretine gelmek isteyecektir. Genelde yeni evliye ev hediyesi götürüldüğünden yakınlık derecesine göre eşiniz dostunuz neye ihtiyacınızın olduğunu size soracaktır. Bunun için çok acil olmayan ufak ev aletlerinin listesini çıkartarak ev hediyesi soranlara bu listeyi verebilirsiniz. Hem misafirleriniz bütçelerine göre bir hediye seçerler hem de siz bir ihtiyacınızı kapatmış olursunuz.

Makyaj Masrafı

Gelin saçı kadar gelin makyajının da bütçenizi zorlamasını istemiyorsanız güzel makyaj yaptığına inandığınız bir tanıdığınızdan makyajınızı yapmasını rica edebilirsiniz. Düğünden önce bir kaç deneme makyajı yaparak harika sonuçlar yakalayabildiğinizi göreceksiniz.

Balayı Zamanı

Düğün tarihiniz henüz kesinleşmemiş olsa bile en azından hangi mevsimde olacağını biliyorsanız şimdiden erken rezervasyonları araştırmaya başlayabilirsiniz. Balayına ille de düğünden hemen sonra gitmek gibi bir zorunluluğunuz olmadığı sürece daha uygun fiyatlı yerler bulmanız da mümkün olacaktır.

 

Yorum Bırak