Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Düğün bütçenizi aylar öncesinde belirlediniz ve ev masrafları, çeyiz, damatlık derken sıra geldi düğün gününüze. Tam da rahatladım diyecekken bir de düğün bahşişleri çıktı karşınıza, üstelik taksit yapan da yok!

Damat adayının sorumluluğunda olan düğün günü bahşişlerinin hiç de az olmayabileceğini unutmayın. Düğün günü nakit ihtiyacınızı belirlemeniz için karşınıza çıkabilecek bahşiş konularını sizin için sıraladık;

  • Berbere giderken yanınızda bahşiş için bir miktar bulundurmanızda fayda var.
  • Erkek berberi bahşiş alırken gelin saçı için de kuaföre, kalfasına bahşiş vermeniz gerekeceğini unutmayın.
  • Gelini evinden alırken büyük zorluklarla karşılaşacağınız adettendir. Örneğin apartman kapısı açılmayabilir bu yüzden kapıcı için bahşişi hazırlayın. Ayakkabılarınızı çıkartıp gelin evine girdikten sonra çıkarken ayakkabılarınız saklanmış olabilir, siz en iyisi bunun için de düğün günü bahşişini hazırlayın.
  • Gelini evinden almayı başarıp düğün arabanıza bindiyseniz daha araba çalışmadan önünün bahşiş için kesileceğini unutmayın. Yol boyunca çocuklardan büyüklere kadar pek çok kişi düğün arabanızın önünü kesip sizden bahşiş isteyecektir. En iyisi bir iki gün önceden zarfları hazırlayıp içlerini doldurmaya bakın.
  • Düğün günü damat adayı tuvalete girer ise üzerine kapının kilitleneceğini unutmasa iyi olur.
  • Tam her şey bitti sıra düğün pastasına geldi dediğiniz anda pastayı keseceğiniz bıçağın bulunamadığı haberiyle karşılaşırsanız merak etmeyin. Düğün pastası için ayıracağınız bahşiş bu sorunu hemen çözecektir.
  • Düğününüzün sonunda düğün müziğinizi yapan orkestranın da bahşiş istemesi de söz konusu olabilecektir.

Kimisi adetten olan bu bahşişlerin yanı sıra pek çok farklı alanda da bahşiş isteğiyle karşılaşmanız söz konusu olabilecektir. Unutmayın, bahşiş vermek bir zorunluluk olmasa da düğün günü adeti diye pek çok sorunu da kolaylıkla halledebilmektedir.

Siz en iyisi bütçenize göre dağıtacağınız nakit bahşiş miktarını düğün sabahı cebinize koyun…

 

One thought on “Düğün Gelenekleri: Düğün Bahşişi

Zafer taşpınar
02 Kasım, 2019 9 ay ago

Yazılar çok güzel ve faydalı olmuş. Düğündeki bahşişler çokta tasvip etmediğim şeylerdir yeni bir yuva hazırlığına girmiş kişilerin bu devirde bir sürü borcu olur o yüzden bahşişlerde damadın belini kıran etkenler arasına girmemeli ve olacaksada cüzi miktarda olmalıdır. Ayrıca bu devirde evlenmeye kalkan kişilere çok iyi destek olmak gerek kredi ve banka kucağına atıp o aileden mutluluk bekleyemeyiz. Selamlar siteniz çok güzel bu arada tebrikler

Yorum Bırak