15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.dugunajandasi.com 300
Damatlar Neden Tuzlu Kahve İçer

Damatlar Neden Tuzlu Kahve İçer

Kız istemeye gelen misafirlere kahve ikramı geçmişten bugüne gelen hem en lezzetli hem de kahveye tuzun konmasıyla birlikte en eğlenceli geleneklerden birisi olarak günümüzde de devam etmekte.

 

İşte size tuzlu kahvenin hikayesi;

Kız istemeye gelen öncelikle misafirdir ve misafirperverlik adetlerimize göre olabildiğince iyi ağırlanması gerekir. Kızın damat adayı ile evlenmeye niyeti varsa sorun yoktur ancak eğer kız, damat adayını istemiyorsa bunu anne ve babasına belli etmek için eskiden kahvenin içine tuz koyarmış. Kahvenin içilmesiyle birlikte kızın babası da damadı süzerek yüz ifadesinden kızının tuz atıp atmadığını anlar ve bu istemenin olur ya da olmazına karar verirmiş.

Damatlar Neden Tuzlu Kahve İçer

Kız İstemeye Gelen Misafirlere Neden Kahve İkram Edilir? Tuzlu Kahvenin Hikayesi

Diğer taraftan ise, tuzlu kahveyi içen damat bu sayede bu aileye damat olamayacağını ilk ağızdan öğrenmiş olur. Bu saatten sonra babası vermese de aslında kızın kendisinde gönlü olmadığını öğrendiği için kızı kaçırmaya falan kalkmaz.

Günümüzde pek çok kız isteme töreni öncesinde kız ile erkek anlaşarak bugüne geldiği için artık tuz atmak günü esprisi halini almış ve kız isteme merasimine renk katan bir adet olarak günümüzde devam ettirilmiştir.

Damatlar Neden Tuzlu Kahve İçer

Paylaş:
Önceki Yazı
Damat Adaylarına Düğün Öncesi Tavsiyeler
Sonraki Yazı
Duyulmamış, Farklı Davetiye Sözleri

2 Yorumlar

 • Kasım 3, 2019 at 2:10 pm

  Düğün ajandası çok güzel isteğinize göre düğününü nişanı nı yap

  Yanıt
 • Kasım 4, 2019 at 6:42 am
  Erkan Çift

  Eskiden gelenek böyleymiş ama şimdi zaten çoğu kişi öncesinden flört etmiş oluyor. Bizim kız istemede de hanım yok demiş ama annesi gelenek olmaz öyle demiş. Yazıyı kayinvalideye okutmak lazım.

  Yanıt

Cevap Yaz