Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Kız istemeye gelen misafirlere kahve ikramı geçmişten bugüne gelen hem en lezzetli hem de kahveye tuzun konmasıyla birlikte en eğlenceli geleneklerden birisi olarak günümüzde de devam etmekte.

 

İşte size tuzlu kahvenin hikayesi;

Kız istemeye gelen öncelikle misafirdir ve misafirperverlik adetlerimize göre olabildiğince iyi ağırlanması gerekir. Kızın damat adayı ile evlenmeye niyeti varsa sorun yoktur ancak eğer kız, damat adayını istemiyorsa bunu anne ve babasına belli etmek için eskiden kahvenin içine tuz koyarmış. Kahvenin içilmesiyle birlikte kızın babası da damadı süzerek yüz ifadesinden kızının tuz atıp atmadığını anlar ve bu istemenin olur ya da olmazına karar verirmiş.

Kız İstemeye Gelen Misafirlere Neden Kahve İkram Edilir? Tuzlu Kahvenin Hikayesi
Kız İstemeye Gelen Misafirlere Neden Kahve İkram Edilir? Tuzlu Kahvenin Hikayesi

Diğer taraftan ise, tuzlu kahveyi içen damat bu sayede bu aileye damat olamayacağını ilk ağızdan öğrenmiş olur. Bu saatten sonra babası vermese de aslında kızın kendisinde gönlü olmadığını öğrendiği için kızı kaçırmaya falan kalkmaz.

Günümüzde pek çok kız isteme töreni öncesinde kız ile erkek anlaşarak bugüne geldiği için artık tuz atmak günü esprisi halini almış ve kız isteme merasimine renk katan bir adet olarak günümüzde devam ettirilmiştir.

2 thoughts on “Damatlar Neden Tuzlu Kahve İçer

Kaan
03 Kasım, 2019 7 ay ago

Düğün ajandası çok güzel isteğinize göre düğününü nişanı nı yap

Erkan Çift
04 Kasım, 2019 7 ay ago

Eskiden gelenek böyleymiş ama şimdi zaten çoğu kişi öncesinden flört etmiş oluyor. Bizim kız istemede de hanım yok demiş ama annesi gelenek olmaz öyle demiş. Yazıyı kayinvalideye okutmak lazım.

Yorum Bırak