Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Kız isteme merasimi bittikten sonra, erkek tarafında bohça hazırlığı telaşı başlar. tarafı, gelin bohçasını hazırlayıp teslim ettikten sonra bu sefer de kız tarafının, hazırlama telaşına girer. Biz de, ailelerin düğün telaşını biraz hafifletmek ve işini kolaylaştırmak için damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir, erkek bohçası nasıl olur, damat valizi süslemesi nasıl yapılır gibi  sorularınıza çok kapsamlı bir şekilde yanıt verdik. 

Kız tarafının, damat adayı için hazırladığı ve içerisinde damadın günlük olarak kullanabileceği eşyaların olduğu damat bohçası, ülkemizin eskimeyen geleneklerindendir. Ancak çok nadiren de olsa, bazı gelin adayları bu tip gelenekleri modernize etmek için damat bohçası hazırlamayı uygun görmemektedir. 

Gelin tarafı, damat bohçası hazırlarken önceleri bohça hazırlığı yapmış yakınlarından ortalama erkek bohçası maliyeti hakkında bilgi alırlar. Gelin tarafına en büyük tavsiyemiz, bohça hazırlığından önce bir evlilik listesi oluşturması, listedeki diğer ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak her ihtiyaç için bir bütçe ayırması ve o bütçe dahilinde alışveriş yapmasıdır.

Damat bohçası hazırlama geleceği, her ne kadar varlığını yitirmese de zaman içinde belli değişimlere uğramıştır. Günümüzde ise bohçalar, damat valizi içerisinde sunulmaktadır. Bu nedenle çeyiz listesinin ilk sırasında bunu eklemelisiniz.

 

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

Yöreden yöreye ve ailelerin geleneklerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Ancak genel olarak, kız tarafına gelin bohçası verildikten kısa bir süre sonra damat bohçası erkek tarafına teslim edilmektedir.

Düzenlenen nişan töreninin ardından kız tarafı, damat tarafına ziyarete geleceklerine dair haber gönderdikten sonra belirledikleri günde, kendi akrabaları ile beraber erkek tarafına misafirliğe giderler. Yapılan ziyarette, damat için hazırlanan bohça müstakbel kayınvalideye teslim edilir. Bu nedenledir ki, söz kesimi ve nişan töreni arasında damat bohçası alışverişinin tamamlanması gerekmektedir. Bu sayede aileler, nişan törenine kadar adetlerini yerine getirerek alış veriş stresine girmezler.

 

Damat Bohçasına Neler Konulur?

Gelin ve damat bohçası hazırlamak, düğün hazırlığı yapan çiftlerin, birbiri aileleri ile daha iyi tanışmasını sağlayan bir süreçtir. Çünkü ülkemiz geleneklerine baktığımızda, bohça alışverişi esnasında çiftlerin ailelerinin de katıldığını görüyoruz. Tabi bu süreçte ailelerin birbirlerine karşı anlayışlı olması ve karşı tarafı kıracak davranışlardan uzak durması çok önemlidir. 🙂

Ancak günümüzde bazı çiftlerin düğün alışverişi yaparken aileleri dahil etmeyerek bu işi kendi başlarına hallettiklerini de görüyoruz. Damat adaylarına en büyük tavsiyemiz, damat bohçası alışverişi yaparken mutlaka eşinin zevkine göre hareket etmesidir, sonuçta bir ömür boyu onunla olacak. 🙂 Damat için alışveriş yapacak çiftlerin işini biraz kolaylaştırdık ve damat bohçasına neler konulur listesi hazırladık:

Damat Bohçası Listesi

  • Gömlek – Pantolon
  • Damat Pijama Seti
  • Damat Terliği
  • İç Çamaşırı Takımı
  • Damat Havlusu
  • Damat Cüzdan ve Kartlığı
  • Damat Kemer ve Kol Düğmesi
  • Damat Saati
  • Damat Tıraş Seti
  • Temizlik Bakım Ürünleri

Gömlek-Pantolon: Damat bohçasına, damadın iş hayatında ve günün diğer saatlerinde (gün içinde) giyebileceği gömlek, pantolon veya kravat tarzı giysiler koyulur.

Damat Pijama Seti: Pijama seti alırken, tek pijama takımı alınabileceği gibi, biri poplin düğmeli, diğeri klasik düğmeli olmak üzere iki çift takım da tercih edilebilir. Çiftlerin tercihine göre, pijama takımına ariyetten ropdöşambr veya da içerisinde sabahlığın da bulunduğu 5’li damat bohçası seti de alınabilir. Pijama takımı, damadın kullanım tercihine göre pamuklu veya saten olarak tercih edilebilir.

 

Damat Terliği: Damat bohçasına, herkesçe “baba terliği” olarak bilinen deri yapımı terlik konulur. Ama yine tavsiyemizdir, eşinizin tercihine saygı duyarak onun zevkine göre alışveriş yapmanızda fayda var. Eşinize, hiçbir zaman tercih etmeyeceği bir terlik almak yerine severek giyeceği bir terlik almak her zaman daha avantajlıdır. Ayrıca bohça içine, terliğin yanında 2-3 çift de çorap alınıp koyulmalıdır. 

İç Çamaşır Takımı: Damat adayına, bir kolsuz, bir adet kısa kollu atlet ve bir adet boxerdan oluşan bir set alabilirsiniz. İç çamaşır takımını siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı yekte almak çiftler tarafından en çok tercih edilen renklerdir. 

Damat Havlusu: Erkek bohçasına konulan geleneksel, kenarı dantel işlemeli damat havlusu, bu dönemlerde yerini, hazır havlulara bıraktı. Çiftler tarafından en çok tercih edilen havlu takımı, el havlusu, banyo havlusu ve bornozdan oluşan havlu setidir. Ayrıca çiftler yaygın olarak, uyum yakalamak adına birbirlerine aldıkları havlu takımını aynı model ve renklerde tercih etmektedir.

 

Damat Cüzdan ve Kartlığı: Dilediğiniz mağazadan ve dilediğiniz markaya ait cüzdan ve kart setini alarak damat bohçasına koyabilirsiniz. Damat bohçası hazırlayan gelin adaylarına bu konudaki en büyük tavsiyemiz, seçecekleri modele damat adayları ile birlikte karar vererek damadın zevkine göre alışverişini yapmaktır.

 

Damat Kemer ve Kol Düğmesi: Kemer ve cüzdan, damat seti olarak bir arada alınabildiği gibi, çiftlerin tercihine göre ayrı ayrı da alınabilir. Ancak ayrı ayrı alınan parçalarda renk ve taz uyumunun yakalaması oldukça önemlidir. Ayrıca kemer ve cüzdanın yanına, damat adayının zevkine hitap eden ve tarzına uygun kol düğmeleri de alabilirsiniz.

Damat Saati: Damat kol saati de, aynı damat kol düğmesi gibi, çeyiz sandığına koyup koyulmaması gelin adayının tercihine kalmış bir hediyedir. Çünkü damat saati, damat adayına düğün hediyesi olarak ayrı bir şekilde verilen hediyedir.

 

Damat Tıraş Seti: Damat tıraş setine tıraş makinası, tıraş bıçağı, tıraş köpüğü, tıraş losyonu, tıraş sonrası bakım kremi gibi damat adayının ihtiyaç duyacağı traş malzemeli konulur. Gelin adayları, müstakbel eşlerine alacakları tıraş malzemelerini, damat tıraş seti halinde alabildikleri gibi, set içindeki tüm ürünleri ayrı ayrı olarak yeni bir traş seti oluşturmayı da almayı tercih edebilirler.

Temizlik Bakım Ürünleri Seti: Temizlik bakım ürünleri setinde, ağız bakım ürünleri olarak diş fırçası ve diş macununun yanı sıra çeşitli saç bakım ürünleri, sabun, banyo jeli, banyo köpüğü, el örgüsü veya da hazır banyo lifi, tırnak makası, parfüm, deodorant, deo roll on gibi kişisel bakım ürünlerini de çeyizde olması gerekenler listenize ekleyebilirsiniz.

 

Damat Bohçası Süsleme

Damat bohçasını başarılı bir şekilde hazırlayan gelin adaylarının aklında, damat bohçası nasıl gider sorusu vardır. Ülkemizde, damat bohçasının nasıl sunulacağı yöreden yörüğe değişkenlik göstermektedir. 

Geleneksel yöntemler arasında, damada alınan eşyaların içine konduğu bezleri kendiniz işleyerek hazırlayarak, damat bohçasını bu şekilde sunabilirsiniz. Ayrıca temizlik bakım ürünlerini de, damat bohçasına dahil etmek yerine ayrı bir bez torba içerisine koyarak damat adayına sunabilirsiniz. 

Geçmiş yıllarda, alınan malzemeleri damat evine götürmek için kullanılan damat sandığı, bu günlerde yerini damat bavuluna bırakmış durumda. Damat bavulunun süslenmesi için en çok tercih edilenler ise, tüller, kurdeleler, boncuklar ve küçük gelin-damat figürleridir. Eğer yakın bir tarihte bohça hazırlığı yapmış yakınınız veya tanıdığınız varsa, kendi süslemenizi yapmadan önce onlardan damat bohçası süsleme hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

Damat Bavulu ve Bohçası Nereden Alınır?

Damat bavulu ve bohçası nereden alınır sorusuna tek bir cevap vermek zor, hatta imkansızdır. Dilediğiniz yerden; mağazadan, AVM’den, tanıdığınızın satış yerinden vs. Damat valisi ve damat bohçası için gerekli malzemeleri alabilirsiniz. Damat bohçası hazırlamak için daha önceden bir çeyiz listesi oluşturmak ve o listede bulunan ürünleri tek bir yerden almak hem vakit hem de nakit açısından daha avantajlı olacaktır.

Damat bavulu ve bohçası nereden alınır sorusuna illa da cevap vermemiz gerekirse eğer, alış veriş merkezleri (AVM) bu anlamdaki en iyi seçenektir diyebiliriz. Ayrıca alış veriş merkezlerinin yanı sıra, hemen hemen her şehirde bulunan büyük çarşıları da gezerek düğün alışverişi yapabilirsiniz. Düğün alışverişini İstanbul’da yapacak çiftler için eğer fırsatları varsa, alışverişlerini tarihi Kapalıçarşı’da yapmalarını öneririz. Damat bavulunu ise kalite açısından, ünlü markaların internet sitelerinden sipariş edebilir, hatta bazı indirim günlerine denk gelmeniz halinde normal fiyatının çok daha altında bir ücrete alabilirsiniz. 

Damat bohçasına neler konulur sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bohça hazırlığı ve düğün hazırlığı stresini en az seviyede yaşayarak, bu süreçlerin keyfini çıkarak ailelerin her zaman iyi ilişkiler içinde kurduğunu hatırlatır, evlenecek olan çiftlerimize bir ömür boyu mutluluklar dileriz. 🙂

 

Damat Bohçası Listesinde Akrabaları Da Unutmamak Gerek

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, damat bohçası hazırlığı yapılırken, damadın birinci derece akrabaları olan annesi, babası ve kardeşleri için üç dört parçadan oluşan hediyelik eşyalar alınarak hediye edilir. Eğer gelin adayları nişan sandığı hazırlığını yaptıysa ve nişan bohçası süsleme işlemini de başarıyla tamamladıysa, bütçesinin elverdiği kadar müstakbel eşinin ailesine de hediyelik eşyalar almalıdır (nezaketen). Müstakbel eşinizin ailesine, gömlek, kravat, bluz, banyo lifi, havlu gibi parçalardan oluşan ufak hediye paketleri hazırlayarak sunabilirsiniz.

Damat bohçasının nasıl hazırlanacağı hakkındaki bilgilerin ardından, gelin bohçası nasıl hazırlanır konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca “En güzel düğün ve nişan davetiyesi yazıları” kısmından, düğün ve nişan için kendinize uygun bir davetiye yazısı seçebilirsiniz.

One thought on “Damat Bohçasına Nasıl Hazırlanır ? İçindekiler ve Süsleme

Meryem
05 Kasım, 2019 8 ay ago

Çok güzel başvuralacak adres detaylı anlatımı harika

Yorum Bırak