Düğün Ajandanıza Hoşgeldiniz

Evlilik heyecanı yaşayan çiftler, yeni yuvalarının hazırlığını yaparken evlilik listesinde bulunan her şeyi bir bir yerine getirmeye çalışıyorlar. Siz de çeyiz hazırlığı telaşına kapıldıysanız ve detaylı çeyiz listesi hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazımız tam sizin istediğiniz gibi. Yemek takımlarından beyaz eşya takımlarına, salon takımlarından banyo aksesuarlarına… Yani gelin çeyiz listesinde olması gereken her şeyi sizler için derledik. Yazımızı, bütçenizi en doğru şekilde ayarlayabilmeniz adına çeyizlik eşyaların 2020 fiyatını baz alarak hazırladık. İşte gelin çeyiz listesi ve fiyatları hakkında her şey.

 

Çeyiz Listesi ;  Çeyiz Paketi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin? Çeyizde Olması Gerekenler Nelerdir?

Evlilik hazırlığı içinde olan herkes çeyizin ne olduğunu elbette bilir. Ancak biz, yazımızın tam kapsamlı olması ve okuyanlarımızın kafasında soru işareti bırakmamak adına çeyizin ne olduğu hakkında bilgi verelim: Çeyiz, çok eski zamanlardan kalma bir evlilik geleneği olmasının yanında, “o zamanlar evde sadece erkekler çalıştığı için, evlenecek kızın, müstakbel eşine maddi açıdan yapacağı katkı” olarak tanımlanırdı. Eski zamanlarda sadece eline geçen örtü, işlemeli havlu ve yastıklar, dikiş ve nakışlar gibi el emeğinden oluşan eşyaların olduğu çeyiz, günümüze kadar değişime uğrayarak, büyük eşyaları da kapsar hale geldi.

Günümüzde evlenecek olan çiftler, evin ihtiyaçlarını birlikte belirleyip, ortak bir bütçe oluşturarak çeyiz alışverişine başlarlar ve çeyiz listesindeki tüm eşyaların fiyatını bu bütçeden karşılarlar.

Aklınızda bulunsun; akraba yakınları adet gereği, evlenecek olan çiftlere düğün hediyesi alırlar. Düğün hediyesi alacak akrabalarınızdan evlilik ihtiyaç listesinde bulunan bazı eşyaları almalarını isterseniz, düğün bütçenizi de rahatlatabilirsiniz. Ayrıca karaca çeyiz setini tercih ederek, hem kalite hem de fiyat anlamında avantaj yakalayabilirsiniz.

Çeyiz alışverişinizde, müstakbel eşinizle belirlediğiniz temel ihtiyaçları almaya özen göstermelisiniz. Öncelik olarak beyaz eşya, yemek takımı, oturma grubu, yatak odası takımı takımı gibi eşyaları alıp, “belki lazım olur” diye alınan gerekli gereksiz eşyaları en sonra bırakmalısınız. Çeyizlik eşyaları alırken, evinizin büyüklüğüne dikkat etmeli ve büyük eşya alışverişini ona göre tamamlamalısınız. Çünkü çok beğendiğiniz oturma grubunun odaya sığmaması sizi biraz üzebilir. Ancak tüm hesaplamalarınızı yerinde ve doğru yaparsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. 

Biz de tüm bu konulara uzun uzun yer verip, “şu eşyaları gelinin ailesi alır”, “damadın ailesi bu eşyaları alır” gibi ayrımlardan uzak, ev eşyaları listesi olarak adlandırabileceğimiz, evlenen çiftlerin alması gereken eşyaların listesiniz yaptık. Liste oldukça uzun ancak tedirgin olmanıza gerek yok. Başta da söylediğimiz gibi, her şey dahil bir liste hazırladık ve listede çeyiz alışverişine dair her şey var. Anca siz, bu liste içindeki eşyalardan almak istemediğiniz eleyerek kendinize uygun fiyat tarifesini hesaplayabilirsiniz. Çeyiz listesi ve fiyatlarını sıralamaya başlayalım:

 

TV ve Beyaz Eşya Düğün Paketi

Elektronik ev eşyalarının yer aldığı bu kategorinin başında en temel elektronik ihtiyaçlar olan buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi var. Bu meşhur üçlünün yanında, ocak, fırın ve davlumbazdan oluşan ankastre seti ile her evin olmazsa olmazı televizyon geliyor.

Beyaz eşya alışverişinde dikkat etmeniz en önemli etken, aldığınız ürünlerin evinizin büyüklüğüne uygun olup olmadığıdır. Ondan sonra, aldığın elektronik eşyalar aradığın özellikleri taşıyor mu? Şirket, satış sonrası destek ve garanti hizmeti veriyor mu? Aylık faturalarınıza büyük etkileri olacak mı? Gibi soruları kendinize sormalısınız ve ona göre alışveriş yapmalısınız. Size en iyi evlilik paketi seçeceğini sunan firmalardan alışveriş yapmaya çalışarak hem bütçe hem de güven açısından kendinizi garantiye alabilirsiniz. Bunun yanında, aldınız beyaz eşya ve TV’nin güvenilir markalardan olmasına dikkat edin. Ayrıca sizler için özenle araştırıp hazırlamış olduğumuz Beyaz Eşya Çeyiz ve Düğün Paketleri yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Sadece TV ve beyaz eşyanın bulunduğu çeyiz listesi ve fiyatları:

TV ve Beyaz Eşya Paketi Fiyat (TL)
Buzdolabı 4.500
Ocak + Fırın + Davlumbaz 3.500
Televizyon 3.000
Çamaşır Makinesi 2.500
Bulaşık Makinesi 2.500
Toplam 16.000

 

 

Küçük Ev Aletleri Çeyiz Paketleri

Küçük ev aletleri çeyiz setinde daha genellikle mutfak robotu, blender seti, say makinesi gibi mutfakta kullanılan küçük elektronik ürünler bulunur. Çeyizde bu ürünlerin yanı sıra elektrikli süpürge, ütü ve saç kurutma makinesi de yer almaktadır. Mutfak çeyiz setinde mutlaka olaması gerekenler arasında yer alan elektrikli küçük ev aletleri, mutfak işlerinin hem daha rahat, hem daha kolay, hem de daha hızlı yapılmasını sağlar. Tabi bütçenizin el vermesi halinde düğün paketinize çamaşır kurutma makinesi, mikrodalga fırın, şarjlı en süpürgesi gibi elektronik eşyaları da ekleyebilirsiniz. 

Sadece küçük ev aletlerinin bulunduğu çeyiz listesi ve fiyatları:

Elektrikli Küçük Mutfak Aletleri Fiyat (TL)
Mutfak Robotu 800
Çay Makinesi 450
Blender Seti 350
Tost Makinesi 350
Katı Meyve Sıkacağı 250
Kettle / Su Isıtıcı 200
Elektrikli Cezve 100
Elektronik Ev Eşyası Fiyat (TL)
Elektrikli Süpürge 1.500
Ütü 650
Saç Kurutma Makinesi 150
Toplam 4.800

 

 

Oturma Odası Çeyiz Seti Mobilya ve Aksesuar Listesi

Şimdi de sıra, çeyiz alışverişide alacağımız mobilya çeyiz seti ve aksesuarlarına geldi. Oturma odası çeyiz seti mobilya ve aksesuar listesinde mobilya setleri, hali, perde gibi tekstil ürünleri yer alıyor. 

Salon mobilyaları arasında, oturma grubu, L koltuk, yemek odası takımı, TV ünitesi, kitaplık gibi eşyaları sıralayabiliriz. Farklı markaların ürettiği çeşitli mobilya takımları seçenekleri arasında zevkinize en çok hitap edeni ve tabiki de bütçenize en uygun olanı seçmekte fayda var. 

Salon perdesi, halı, kırlent gibi ev tekstil eşyaları da salon için çeyiz alışverişi listesine dahildir. Ayrıca avizeleri de bu salon için çeyiz alışverişine ekleyebiliriz. Tabi siz, kendi zevkinize göre abajur, Lambader gibi aydınlatma ürünlerini de çeyiz paketinize dahil edebilirsiniz.

Oturma grubu veya L koltuk seçiminizi salonunuzun enine boyuna ve büyüklüğüne göre yapabilirsiniz. Görünüş açısından sade kalan bir kitaplık almak yerine, kendinize has okuma köşesi oluşturarak salonunuzun görüntü kalitesini arttırabilirsiniz. Ortalama fiyatlarla, her eve uygun  oturma odası çeyiz seti mobilya ve aksesuar listesi düzenledik.

Sadece oturma odası çeyiz seti mobilya ve aksesuarlarının bulunduğu çeyiz listesi ve fiyatları:

Mobilya Fiyat (TL)
Koltuk Takımı 6.500
Yemek Odası Takımı 5.000
TV Ünitesi 800
Kitaplık 350
Orta Sehpa 200
Zigon Sehpa Takımı 200
Tekstil Fiyat (TL)
Halı 800
Perde 700
Kırlent (6 Adet) 150
Aksesuar Fiyat (TL)
Abajur / Lambader 300
Avize 300
Toplam 15.300

 

 

Yatak Odası Çeyiz Seti

Yatak odası çeyiz setinde olması gereken başlıca eşyalar yatak, gardırop, avize, çeyizlik yatak örtüsü, yatak odası mobilyaları, yatak odası aksesuarları ve çeşitli tekstil ürünleridir. Yatak odası mobilyalarından daha detaylı bahseden olursak bunlar; avize, karyola yatak, gardırop, şifoniyer ve kesonlardır. 

Gelin çeyizi yatak örtüsü, perde, nevresim takımları, yorgan ve yastıklar, alez battaniye gibi eşyalar da yatak odası için gerekli ev tekstil ürünler arasında yer alır. 

Bahsettiğimiz yatak odası çeyiz seti ürünlerinden kaçar tane almaları gerektiği sorusu, gelin adayları tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu tamamen size kalmış bişey. Kendi bütçeniz ve ihtiyaçlarınız dahilinde, neyi ne kadar sayıda veya ölçüde alacağınız hakkında en doğru kararı, siz ve müstakbel eşiniz verecektir. Ancak gelin hanımların bu sorusuna yanıt verecek olursak, bir-iki lastikli çarşaf, misafir için birkaç tane de nevresim takımı almak günlük kullanım açısından rahat olacaktır. Eğer yatak odasındaki ışıklandırmalara önem veren bir çift iseniz, saten nevresim takımları veya daFransız dantellerinden yapma yatak örtülerini tercih edebilir ve yatak odası çeyiz listenize ekleyebilirsiniz.

Çeyiz setinin diğer parçalarını parça parça alabildiğiniz gibi, yatak odası için alınacak eşyaları da listeniz dahilinde parça parça alarak kendi takımınızı oluşturabilirsiniz. Büyük ve güvenilir markaların evlenecek çiftlere sunduğu çeyiz seti seçeneklerine de mutlaka göz atabilirsiniz. Bu sayede tüm ürünleri tek tek araştırarak zaman kaybetmek yerine toplu olarak almış olacak ve hem zamandan, hem de maliyetten kâr edeceksiniz. 

Sadece yatak odası çeyiz setinin bulunduğu çeyiz listesi ve fiyatları:

Mobilya Fiyat (TL)
Yatak Odası Takımı (Yatak bazası, Yatak, Dolap, Şifonyer, Keson) 8.000
Avize 150
Tekstil Fiyat (TL)
Perde 350
Pamuklu Çift Kişilik Nevresim Takımı (2 Set) 300
Çift Kişilik Yorgan (2 Adet) 300
Battaniye (2 Adet) 300
Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı 250
Halı 250
Yatak Örtüsü 220
Alez (2 Adet) 200
Baş Yastığı (6 Adet) 180
Lastikli Çarşaf (2 Adet) 220
Toplam 10.640

 

 

Mutfak Çeyiz Seti/Listesi

Evlenen çiftlerin hazırladığı mutfak çeyiz listesi, genelde mutfağa ait olan her şeyi içerir. Yiyeceklerinizin uzun süre muhafaza edilerek bozulmadan yemenizi sağlayan saklama kaplarından, en lezzetli yemekleri pişireceğiniz pişirme ürünlerine, bardak takımından yemek takımına kadar mutfağa dair tüm eşyalar kızın çeyiz listesinde yer alır. Mutfak çeyiz seti alışverişine başlamadan önce, bu yazımızı mutlaka okumanı tavsiye ediyoruz.

Mutfak Mobilyaları ve Aksesuarları

Mutfak alışverişi yaparken, en çok ihtiyacınızın olduğu, yani en gerekli parçaları almaya öncelik vermenizi tavsiye ediyoruz. “Öncelik olarak hangi mutfak eşyalarını almalıyım” diye soracak olursanız, buna cevap olarak; yukarıda bahsettiğimiz mutfak ürünleri ve bunun yanında mutfak mobilyaları ve yemek takımını örnek verebiliriz.

Mutfağınıza aldığınız küçük masa ve sandalyelerle birlikte, mutfak halısı, perde ve avize ihtiyacınız da olacaktır. Bunlar da diğer temel mutfak eşyalarıdır. Bunlarla birlikte; her gün kullanımınızda olacak sabunluk ve süngerlik takımını da düğün hazırlıkları listesine dahil etmeyi unutmayın. 

Sofra İçin Çeyizlik Ürünler

Sofra için çeyizlik ürünler arasında; çeşitli yemek takımları, bardak takımları, çatal-bıçak takımları, kahve fincanı takımı, kahvaltı takımı ve ekmek sepeti gibi pek çok alternatif bulunur. Dilerseniz bütçenize ve ihtiyacınıza göre bu ürünler arasına ekleme yapabilirsiniz. Biz temel olan, yani her eve lazım olan eşyaları listeledik. Ancak temel ihtiyaçlar bazında yazdığımız bu ürünlerin alışverişini yaparken şunlara dikkat etmelisiniz; bu eşyalar ne kadar yer kaplar, bu eşyalardan ne kadar alırsam bizim ihtiyacımızı karşılar, 6, 12 veya da 24 kişilik yemek takımından hangisi bizim evimiz için daha uygun olur” gibi soruları kendinize ve eşinize sormalı ve ona göre alışveriş yapmalısınız. Eğer, “ 24 kişilik yemek takımı şimdilik çok fazla, o kadar sayıda misafiri ilk etapta ağırlamam” derseniz, buna alternatif olarak 12 kişilik ya da 6 kişilik yemek takımlarını da tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem bütçenizden tasarruf etmiş olursunuz, hem de eşyalar daha az yer kaplar. Daha sonra, bütçeniz uygun olduğunda ise aynı yemek takımının 12 kişilik olanından alarak 24’e tamamlayabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bişey. 🙂

Ayrıca mutfak eşyaları, yemek takımına nazaran çeyizlik alışverişinizin en detaylı eşya listesi olabilir. Çay bardakları, baharat takımları, saklama kapları, kaseler, sürahi, servis tepsisi gibi birçok mutfak eşyası, çeyiz listesindeki yerini mutlaka alır. Mutfak eşyalarının yer aldığı çeyiz listesinde mutlaka olması gereken diğer eşyalar ise; masa örtüsü, runnerlar, kuşmaş peçeteler gibi tekstil ürünleridir.

Pişirme Ürünleri

Listene eklemen gereken mutfak çeyiz paketleri arasında pişirme ürünleri de yer alıyor. Çelik, teflon, granit gibi tencere çeyiz seti seçeneklerinden senin için uygun olanını ya da ihtiyaca göre tümünü alabilirsin. Düdüklü tencere, sahan seti gibi yardımcı mutfak ürünleri bazı çeyiz tencere seti paketlerine dahil ediliyor. Kimi markalarda ise ayrı satılıyor. Cezve seti, borcam, çaydanlık, güveç kabı, kek kalıbı gibi malzemeleri de evlenirken alınacaklar listesine eklemende fayda var.

Mutfak çeyiz listenize eklemeniz gereken bir diğer eşya grubu ise, pişirme ürünleridir. Tercihiniz doğrultusunda seçtiğiniz çelik, teflon ve granit gibi tencere çeyiz setlerini ihtiyacınıza göre takım halinde de alabilirsiniz. Çeyiz tencere seti paketinde düdüklü tencere, sahan seti gibi yardımcı mutfak ürünleri de yer almaktadır. Ancak bazı markalar bu ürünleri takım olarak değil, ayrı ayrı satmayı tercih ediyor. Ayrıca alacağınız çeyizlik eşyalar arsına Cezve Seti, borcam, çaydanlık, güveç kabı, kek kalıbı gibi malzemeleri de ekleyebilirsiniz. 

Sadece mutfak çeyiz listesinin bulunduğu çeyiz listesi ve fiyatları:

Mobilya/Aksesuar Fiyat (TL)
Mutfak Masası 600
Mutfak Sandalyeleri (4 Adet) 400
Mutfak Halısı 120
Mutfak Perdesi 100
Avize 100
Sabunluk ve Süngerlik 40
Sofra Ürünleri Fiyat (TL)
Misafir Yemek Takımı (12 Kişilik) 1.500
Çatal-Bıçak Seti (12 Kişilik) 850
Kahvaltı Takımı 400
Günlük Yemek Takımı (6 Kişilik) 300
Çay Fincanları (6 Kişilik) 150
Baharat Seti (7 parça) 150
Bıçak Seti 150
Misafir Masa Örtüsü 100
Su Bardakları (6’lı) 70
Kahve Fincanları (6’lı) 70
Kadeh (6’lı) 70
Pasta Tabağı Seti 70
Çay Bardakları (6 Kişilik) 60
Saklama Kabı (3 Parça) 60
Runner 40
Kahve Yanı Su Bardağı 40
Salata Kasesi 40
Çerez Kaseleri (6’lı) 40
Hasır Ekmek Sepeti 40
Yağlık ve Sirkelik 40
Kumaş Peçeteler 30
Peçete Halkaları 30
Servis Tepsisi 30
Buzluk ve Maşa 30
Tuzluk-Karabiberlik 25
Amerikan Servisi 20
Günlük Masa Örtüsü 20
Cam Şekerlik 20
Yardımcı Mutfak Aletleri (Süzgeç, Tirbüşon, Sebze Soyma Aparatı, Kurabiye Kalıpları, vb) 250
Pişirme Ürünleri Fiyat (TL)
Çelik Tencere Seti 700
Granit Tencere Seti 500
Düdüklü Tencere 300
Döküm Tava Seti 200
Sahan Seti (3’lü) 150
Borcam (3’lü) 150
Çaydanlık 150
Cezve Seti (3’lü) 100
Kek Kalıbı 50
Güveç Kabı 20
Toplam 8.400

 

 

Çeyiz Banyo Seti

Çeyiz listesinin büyük bir kısmını; mutfak takımı, salon takımı ve yatak odası takımını tamamladık. Ancak çeyiz alışverişi halen bitmiş değil, sırada çeyiz banyo seti var. Çeyiz listenize banyo aksesuarlarını da eklemelisiniz. Çeyizlik banyo setinde banyo paspasları, sabunluk, diş fırçalığı, çöp kutusu ve banyo fırçası bulunur. Yine bunlar da banyoda kullanacağınız temel eşyalardır. Listemize unutmadan, çeyizlik havlular ve lifleri de eklemekte fayda var. 

Sadece çeyiz banyo setinin bulunduğu çeyiz listesi ve fiyatları:

Tekstil Fiyat (TL)
Bornoz Takımı 350
Havlular (6 el havlusu, 7 yüz havlusu, 2 ayak havlusu) 250
Lifler ve Keseler (10’lu) 50
Banyo Aksesuarları Fiyat (TL)
Çöp Kovası, Fırça, Sabunluk, Fırçalık 120
Çamaşır Kirli Sepeti 90
Toplam 960

 

 

Hol/Antre İçin Çeyiz Listesi

Evinizin büyüklüğüne ve sizin de tercihinize göre, hol, antrede ve yolluk gibi ürünlere de ihtiyacınız olabilir. Geniş bir antreniniz varsa portmanto, benci, puf, dresuar, elbise askılığı ve ayakkabı dolabı gibi eşyaları da çeyiz listesine dahil edebilirsiniz.

Sadece Hol/Antre çeyiz listesi ve fiyatları:

Hol/Antre Fiyat (TL)
Portmanto 500
Dresuar 250
Avize 110
Halı/Yolluk 100
Toplam 960

 

 

Diğer Ev İhtiyaçları

Hazırladığınız detaylı çeyiz listesine, ihtiyacınız ve bütçenize göre eklemeler yapabilirsiniz. Diğer ev ihtiyaçları listesine; ütü masası, fotoğraf çerçeveleri, askı, paspas gibi her evde bulunabilir ve eve şıklık katan eşyaları da dahil edebilirsiniz. Bunlar arasında bir fiyat listesi hazırladık.

Sadece diğer ev ihtiyaçları listesi ve fiyatları:

Diğer Ev İhtiyaçları Fiyat (TL)
Tablolar (2 Adet Orta Boy) 260
Ayakkabı Dolabı 220
Ütü Masası 150
Vazo (2 Adet Orta Boy) 140
Çamaşır Kurutma Askısı 100
Fotoğraf Çerçeveleri (5 Adet Orta Boy) 100
Duvar/Masa Saati 100
Askı (50 Adet) 100
Mum/Mumluk(5’li) 50
Dış Kapı Paspası 40
Çamaşır Mandalı (50 Adet) 25
Toplam 1.285

Çeyiz alışverişi yaparken alabileceğiniz en temel eşyaların listesi bu şekildeydi. Şimdi de sizin için, tüm bu eşyaların ne kadar tutacağını hesaplayalım.

Her şey dahil çeyiz listesi ve fiyatları:

Çeyiz Listesi Fiyat (TL)
Mutfak 10.900
Elektronik ve Beyaz Eşya 18.300
Salon 15.300
Yatak Odası 10.640
Banyo 960
Hol/Antre 960
Diğer 1.285
Toplam 58.345

Bizim hazırladığımız temel çeyiz listesi bu şekilde. Bu listeye sizin kendi zevkinize göre ariyetten ekleyeceğiniz eşyalar da olacaktır elbette. O zaman da ödeyeceğiniz tutar artacaktır. Tüm çeyiz masraflarınızın altından rahatça kalkmak için evlilik kredisine başvurabilirsiniz. Bankalarla, düğün kredisi adı altında iletişime geçip, detaylı bilgi alabilirsiniz. 

 

 

Çeyizin Olmazsa Olmazları: Bohçalar

Evinize alacağınız eşyalar, evliliğin hemen öncesinde aldığınız eşyalardan ibaret değildir. Unutmamak lazımdır ki, annelerin çocukları için uzun yıllardır hazırladığı çeyizler vardır. Ayrıca gelin ve damadın nişan sırasında birbirlerine aldıkları bohçaları da unutmamak lazım. Bunları kısaca hatırlayalım:

Gelin Bohçası

Annelerimiz, daha bizler çocukken bile çeyizimi hazırlamaya başlarlar. Hazırlanan bu çeyiz içinde genellikle çeyizlik dantelli nevresim takımları, el örgüsü lifler, kenarları işlemeli çeyiz havlusu takımı, seccade, baş örtüsü gibi eşyalar bulunur. 

Nişan töreninde karşılıklı olarak verilen bohçalardan, gelin bohçasında ise; gecelikler, gelin terliği, çeyiz makyaj seti, bornoz ve pijama takımları, fantezi iç çamaşırları gibi hediyeler yer almaktadır.  

Gelin bohçasıyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için şu yazımıza bakabilirsiniz: Gelin Bohçasında Neler Olur ve Nasıl Süslenir?

Damat Bohçası

Gelin tarafı da damat adayı için damat bohçası hazırlıyor ve bu bohça içinde; damat pijama seti, çeyiz terliği, iç çamaşır takımı, damat havlusu, tıraş seti, kol düğmesi gibi hediyelik eşyalar bulunuyor.

Damat bohçasıyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için şu yazımıza bakabilirsiniz:  Damat Bohçasında Neler Olur ve Nasıl Süslenir?

3 thoughts on “Çeyiz Listesi – Olması Gerekenler ve Fiyatları

Doğan
08 Kasım, 2019 7 ay ago

Çok guzel bir yazı olmuş, alınan fiyatlarla ilgili kibkte verebilir misiniz? Biz de şu an arastırma surecindeyiz. Düğün paketi olarak da dusunediliriz sadece beyaz eşya düğün paketi de. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz.

Adem Gündoğdu
10 Kasım, 2019 7 ay ago

Maalesef günümüzde evlenmek çok zor oldu. Hele bu fiyatlara evlenmek ceyize bu kadar gidiyor. Hem kız hem erkek için de zor tabi ama erkek için bir kat daha zor. Bir beyaz eşya en gerekli malzemeler bile insanın belini büküyor maalesef. Onun için araştırıp en uygununu almak gerekiyor.

Ali koc
16 Kasım, 2019 7 ay ago

Sitedeki her şey çok kaliteli ve güvenilir bi site bi çok konuda bilgi sahibi yapıyor insanları her şey için yardımcı oluyorlar herkesin kullanmasını tavsiye ederim

Yorum Bırak