Açık Liseden ne zaman mezun olurum?

– Merhaba saygı değer açık lise öğrencileri www.tembelogrenci.org olarak aklınıza takılan bir soru olan “Açık Öğretim Lisesinden ne zaman mezun olurum?” cevabını burada sizlere ileterek ne zaman mezun olacağınızı öğreneceksiniz.

Açık Öğretim Lisesinden mezun olmanız için gereken şartlar;

  1.  170 kredi toplamanız gerekir.
  2.  Toplam döneminiz en az 8 olmalıdır.
  3.  Zorunlu derslerinizin olmaması gerekir

–  Evet arkadaşlar Benim ismim Salih ben ilk defa liseye gidecem tabiki açık liseyi sıfırdan okumak istiyorum. Açık Öğretim Lisesinden mezun olmak aslında normal liseye nazaran daha kolay ve daha kısa sürede bitirme imkanı sağlıyor. Neyse konumuza dönemlim.  Açık Öğretim Lisesine kayıt oldum ve 1. dönem sınavı için derslerimide seçmiş bulunmaktayım. Peki ders seçimini neye göre yapıyorum? Ben ilk defa açık lise okuduğum için Açık Öğretim Lisesi derslerinden 1. dönem derslerini seçiyorum. Dil ve Anlatım 1, İngilizce 1, Tarih 1 vs… şeklinde toplam en fazla 35 kredilik ders seçebiliyorum. Sınavın yapılması ve sonuçların açıklanması ile 35 kredinin tamamını almış bulunmaktayım. (Not: Eksik kredi alırsam yani bazı derslerden yetersiz olursam kredim düşecektir.)

  1. Dönem sınavında almış olduğum 35 kredine öğrenci panelimde görmüş bulunuyorum.

–  Sonrasında 2. dönem sınavı için hazırılıkları yapıyorum. Ne hazırlığı be kardeşim  İşte ne olsun kayıt yenileme işlemi yapmak, ders seçimini yapmak gibi rutin işlemler. Peki 2. dönem sınavına gireceğim ama derslerin içerisinde 1. döneme ait ortak derslerde bulunuyor. Arkadaşlar siz 3. dönem,  4. dönem, 5. dönem vs… geçiyorsunuz ama veremediğiniz dersler her zaman karşımıza çıkacaktır.  Evet arkadaşlar 2. dönem sınavına girip yine 35 kredinin hepsini aldım ne kadar zeki olduğumu siz düşünün artık.

–  Eee gelelim Açık Öğretim Lisesinde yapılan 3. dönem sınavına;

Bu dönem sınavı benim için biraz sıkıntılı sizler içinde olabilir veya olmayabilir. Yaşım 3. dönem sınav tarihi itibari ile 18 yaşından gün almadığım için 3. dönem sınavına ne yazık ki giremiyorum.

–  Peki siz 18 yaş üzerindeyseniz girebilirsiniz. 35 kredilik dersten sınava girin arkadaşlar ve başarılı olun 35 kredinin hepsi sizin olsun. Ben ise 18 yaşından küçük olduğum için alamadım orada kaldı krediler neyse 18 yaşında olan abilerimin ve ablalarımın hesabını yapmadan önce kendi hesabımı yapayım. Ben kendime bakarım önce. Herkes nasıl ilk kendine bakıyorsa öyle işte. Ben 2 defa sınava girdim ve 70 kredi aldım.

–  Abilerim ve ablalarım 3 defa sınava girdiği için 105 kredi aldılar. Maşallah hepimiz çok zekiyiz Rabbimize binlerce şükürler olsun…  Böylece 1 yılı kapattık mı sizce? Bence hayır daha kapatılmadı ek cümleler yapalım burada.

–  Ben 3. dönem sınavına giremedim bu durumda üzgünüm. Abiler ve ablalarım ise 3. dönem sınavına girdiler ya belki bunların şansına o yıl bir ek sınav yapılabilir. Yapılsın ama ben giremiyorum neyse siz benden önce mezun olsanızda benim yaşımda mezun olamazsınız.  Ek sınav yapılırsa ek sınava girmeye hak kazananlar 18 yaşından büyük olmalı yani yine ben değilim. Evet ek sınava girip 35 kredi daha alın siz benim 70 kredim olurken sizin 140 krediniz oldu Allah daha çok versin. Eee abiler ablalar mezun olmanız için gereken krediniz 52 krediniz kaldı ve toplam 4 dönem okudunuz. Ben ise 2 dönem okudum ve gelecek yıla bakalım artık.

–  Bu kadar yazıyı okuyan mezun olur. Evet arkadaşlar ben zaten çoktan mezun oldum sadece kendimi örnek göstermekteyim. “Bilgi paylaştıkça çoğalır” sözüne inanarak sizlerle paylaşıyorum.  Neyse okulumuza geri dönelim.

–  Yeni yıl yeni sınavlar demek önümüde okulun 18 yaş üzeri için 3 dönem sınav yaparken yaşı 18 den küçüklere 2 dönem sınav geçerli. Peki ben size dedim mi “Açık Lise 2.5 yılda biter diye”? Arkadaşlar piyasada dönen bir durumda okulun en erken 2.5 yılda bitebileceğini söylüyorlar bende aksine 2 yılda biter diyorum ve yazımı uzatıyorum.

–  Yeni yılda 1. dönem sınavında 35 kredi alalım. 2. Dönem sınavından da 35 kredi alalım ve 3. dönem sınavından da 35 kredi alalım. Bende size bir hediye olarak ek sınav yapılsın ve buradan da 35 kredi alın toplam krediniz bu durumda 280 kredi ediyor ve siz 8. dönem okumuş oluyor ve bu şekilde 38 kredi de fazladan mezun oluyorsunuz.  Fazla olan 38 krediyi dönemlere böldüğümüzde her dönem için en fazla 4 kredi düşük alırsakta yine mezun oluruz. Yani her dönemde en az 31 kredi almanız gerekecektir.

–  Eeee sizi hesapladım ama ben daha 18 yaşına gelmedim ben ne yapacam?

–  Yeni yılda bende 1. ve 2. dönem sınavına girdim 3. dönem sınavına girmeye yaşım yetmediği için giremiyorum. Neden böyle yapıyorlar ki.  eee siz 2 yılda bitirseniz bende 2 yılda bitirirsem 16 yaşında lise mezunu olurum  Demi 14 yaşında ortaokulu bitirsem 2 yılda açık liseyi okuyup 8 dönem sınava girip başarılı olursam 16 yaşında lise mezunu olmak hiç uygun değil benim kanaatımca.

–  Konumuza dönemlim 2 dönemde de ben 70 kredi aldığımda benimde toplam kredim 140 etmiş oluyor.  4 Dönem okumuş oldum gerekli mezuniyet şartlarında 8 dönem istiyor ve benim daha 4 dönem daha okumam gerekli. 3. yıla ben merhaba dedim 3. yılda 18 yaşına geldim artık bende ek sınav yapılırsa bu yıl 4. sınava girebilirim. ek sınav ile birlikte bu yılda 140 kredi aldığımda bende sizin gibi 280 kredi ve 8 dönemle mezun oldum. Sorular soruyorlar işte ben ne zaman mezun olurum. Arkadaşlar işte hesap ortada düşük alırsanız kendinizden düşük krediler hesaplayınız.  Ne zaman mezun olacağınızın cevabı size kalmış

 

Hayırlı günler diler bir teşekkürü çok görmeyin derim… Bu arada ben Salih Şencan 28 yaşındayım kendi bilgilerim doğrultusunda Açık Öğretim Lisesi hakkında en iyi bilgiye sahip biriyim. Normal bir lisede 3 yıl okudum ve atıldım. Açık Öğretim Lisesine kayıt oldum burada sınavlara gir çık gir çık ufak tefek krediler ile 2010 yılında mezun oldum. O kadar çok okudum ki hala okumaya devam ediyorum. okumanın yaşı yoktur arkadaşlar kendinize iyi bakın görüşürüz

Sizlerden ricam yorum kısmında “Benim xx kredim var ne zaman mezun olurum?” diye yorumlar yapmayınız…

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir